سیر_الی_الله

۱۷ آذر ۱۴۰۲ 3468

#سیر_الی_الله

استاد تحریری:

خداوند تبارک‏ و تعالى نظام آفرینش را بر اساس قانون اسباب و مسببات تدبیر فرموده است و تحقق هر پدیده‏اى را به وجود عوامل، شرایط و بسترهایى منوط ساخته است.
✍ #تعلیم_و_تربیت نیز که فلسفه بعثت انبیا علیهم‏السّلام است، از این قاعده بیرون نیست.
«هُوَ الَّذِى بَعَثَ فِى الْأُمِّیِّینَ رَسُولاً مِّنْهُمْ یَتْلُواْ عَلَیْهِمْ ءَایَـاتِهِ وَ یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتَـبَ وَ الْحِکْمَهَ»
اوست آن کس که در میان بى‏ سوادان فرستاده‏ اى از خودشان برانگیخت، تا آیات او را بر آنان بخواند و پاکشان گرداند و کتاب و #حکمت بدیشان بیاموزد.
و براى بارور شدن استعدادهاى نهفته‏ ى انسانى و تجلّى اسماى جمالى و جلالى حضرت حق سبحانه در آیینه‏ ى وجود انسان، بسترها و زمینه‏ هاى مناسبى نیاز است تا ظرف وجودى او، قابلیت دریافت فیوضات را از #عالم_غیب، به دست آورد.

یکى از عواملى که این بستر و زمینه را در #سالک ایجاد مى‏ کند، وجود افراد پاک طینتى است که حجاب‏هاى ظلمانى و نورانى از چهره‏ ى فطرت ایشان زدوده شده است. چنین انسان‏هایى مى‏ توانند دیگران را براى خروج از ظلمت طبیعت راهنمایى کرده و چگونگى سیر در عالم ملکوت را به سالک بیاموزند.

امام سجاد علیه‏ السّلام مى‏ فرماید: «هلک من لیس له حکیم یرشده.» کسى که حکیمى نداشته باشد که او را ارشاد کند، هلاک مى‏شود.
پس باید شخص حکیم و آگاه به واقعیات و راه رسیدن به حقایق و موانع آن، خودش رشد کرده باشد و راه را پیموده و از موانع آن آگاهى داشته باشد تا انسان را از هلاکت نجات دهد و قطعا چنین کسى غیر از خود ائمه علیهم‏ السّلام مى‏ باشد، چون ایشان، امام و رهبر رشدیافتگان مى‏ باشند و آن #حکیم هم باید در پرتو تعالیم نورانى ایشان، به حکمت و رشد رسیده باشد تا بتواند دیگران را به حکمت و رشد برساند.

به کوى عشق مَنِهْ بى‏ دلیلِ راه، قدم

که گُم شد آن که در این ره به رهبرى نرسید

دیدگاه‌ها

تماس با ما