محرم الحرام

۲۷ تیر ۱۴۰۲ 6137

#محرم_الحرام

🏴🏴🏴
:استاد تحریری:
روز اوّل محرّم یک دعایی بعد از دو رکعت نماز دارد که نبی اکرم (صلوات الله علیه و آله) سفارش فرموده‌اند -به نقل امام رضا (علیه السّلام)- و این دعا سه مرتبه بعد از دو رکعت نماز تکرار می‌شود؛ انشا الله بخوانیم.

مضامین خیلی بلندی دارد :
اوّل: ما را متوجّه به اوصاف خدای متعال می‌کند. اوصافی که ما نیاز داریم آنها را پشتوانه‌ی خود در زندگی قرار بدهیم. چون محرم اوّل سال قمری است، انسان یک #تجدید_خاطره‌ای در کارهای خود، در #زندگی خود، در #رفتار خود می‌کند؛ لذا نیاز به این پشتوانه دارد و این اوصاف الهی اوّل گفته می‌شود.

دوم : این را از خدای متعال می‌خواهیم: «اللَّهُمَّ اجْعَلْنَا خَیْراً مِمَّا یَظُنُّونَ» خدایا ما را بهتر از آنچه که مردم درباره‌ی ما خیال می‌کنند، قرار بده.
در روابط اجتماعی دیگران نسبت به انسان یک دیدگاه‌هایی پیدا می‌کنند. این را اصلاح بکند که خدایا بهتر از آن ما را قرار بده.
«وَ اغْفِرْ لَنَا مَا لَا یَعْلَمُونَ» آنچه را که آن‌ها از لغزش‌های ما نمی‌دانند ببخش.

سوم: و آخرین دعا هم از خدای متعال می‌خواهیم: «وَ لَا تُؤَاخِذْنَا بِمَا یَقُولُونَ» خدایا ضیق قلب در وجود ما، برای ما ایجاد نکن.
یعنی توجّه می‌دهد زندگانی دنیا به گونه‌ای است که انسان در #تحوّلات مختلف قرار می‌گیرد و این تحوّلات از مقصد، از آفرینش و از آن راه و روش‌های صحیح #غفلت می‌آورد. سعی بکنیم که غفلت برای ما حاصل نشود تا إن‌شاءالله تنگی قبر برای ما فراهم نشود.

دیدگاه‌ها

تماس با ما