سیر_الی_الله

۱۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۳۱

#سیر_الی_الله

استاد تحریری:
لزوم توسل در رسیدن به کمالات
موجودات این عالم، به جهت محدودیت وجودى، مرتبط با یکدیگر آفریده شده‏ اند. از این جهت خداوند آن‏ها را به واسطه‏ ى وسایط آفریده و اداره مى‏ فرماید، و با این که تدبیر را به خودش نسبت مى‏ دهد: «یَدَبِّرُ الْأَمْرَ» [خداوند ]در کار [آفرینش] تدبیر مى‏ کند. هم چنین آن را به وسایط نیز نسبت مى‏ دهد: «فَالْمُدَبِّرَ تِ أَمْرًا» و کار [بندگان] را تدبیر مى‏ کنند. امور دیگر عالم نیز این گونه است. از این جهت، نه تنها انتساب این امور به وسایط فیض الهى باطل و قبیح نیست؛ بلکه خود آن‏ها نیز این نسبت را مراعات کرده‏ اند، مانند #حضرت_عیسى علیه‏ السّلام که مى‏ فرماید: «أَنِّى أَخْلُقُ لَکُم مِّنَ الطِّینِ کَهَیْـٔهِ الطَّیْرِ فَأَنفُخُ فِیهِ فَیَکُونُ طَیْرَا بِإِذْنِ اللَّهِ وَأُبْرِئُ الْأَکْمَهَ وَالْأَبْرَصَ وَأُحْىِ الْمَوْتَى بِإِذْنِ اللَّهِ» من از گِل براى شما [چیزى] به شکل پرنده مى‏ سازم، آن گاه در آن مى‏دمم، پس به اذن خدا پرنده‏ اى مى‏ شود؛ و به اذن خدا نابیناى مادرزاد و پیسى را بهبود مى‏ بخشم؛ و مردگان را زنده مى‏ گردانم.

علاوه بر این، خواستن امور از وسایط نیز در قرآن کریم مطرح شده است، چنان که #حضرت_یوسف ـ علیه‏ السّلام ـ به برادرانش مى‏ فرماید: «اذْهَبُواْ بِقَمِیصِى هَـذَا فَأَلْقُوهُ عَلَى وَجْهِ أَبِى یَأْتِ بَصِیرًا» این پیراهن مرا ببَرید و آن را بر چهره‏ ى پدرم بیفکنید [تا] بینا شود. یا فرزندان حضرت یعقوب ـ علیه‏ السّلام ـ به آن حضرت عرض مى‏ کنند: «یَـأَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَآ» اى پدر، براى گناهان ما آمرزش بخواه. حضرت یعقوب نیز در پاسخ فرمود: «سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَکُمْ رَبِّى» از پروردگارم براى شما آمرزش مى‏ خواهم.

بنابراین توسل، ارتباط برقرار نمودن با وسایط فیض #رحمت_الهى و تقاضاى ظهور اسماى جمالى و جلالى حضرت حق از این طریق در عالم است و چون ائمه علیهم‏ السّلام مظاهر تامّ اسماى حسناى الهى هستند، لذا هر کمالى از کمالات الهى را که انسان قصد کند، باید از طریق ایشان بخواهد و نیز هر سالکى باید تمنّاى تجلّى آن اسما را از طریق ایشان در قلب خود داشته باشد، به همین جهت در زیارت جامعه مى‏خوانیم: «مَنْ أرادَ اللّه‏َ بَدَأَ بِکُمْ، وَمَنْ وَحَّدَهُ قَبِلَ عَنْکُمْ، وَمَنْ قَصَدَهُ تَوَجَّهَ بِکُم.» هر کس خدا را اراده نمود، به [واسطه] شما آغاز نمود، و هر کس به توحید او ایمان آورد، از شما پذیرفت و هر که قصد و آهنگ او را نمود، به واسطه شما توجّه کرد.

ولایت اهل بیت علیهم‏ السّلام در مسیر تکاملى انسان، جلوه‏ هاى گوناگون و ابعاد بسیار گسترده‏ اى دارد که توجه اجمالى به آن، در آغاز سیر لازم و ضرورى است.

دیدگاه‌ها

لطفا محاسبه کنید: 99 − = 97

تماس با ما