اطلاعیه

قابل توجه عزیزان همراه:

 

در صورت تمایل برای کسب خبر از جلسات و برنامه های حضرت استاد ، عزیزان مشتاق شرکت در جلسات تهران ، لطفا برای عضویت کلمه « عضو » یا «ozv» و برای لغو عضویت کلمه « لغو » را به شماره 50002040000 ارسال نمایند. برای اطلاع از برنامه های آقا کانال زیر انتخاب شده است .

ــــــــــــــــــــــــــــ

آدرس کانال رسمي معظم له در تلگرام

کانال تلگرام صراط مستقیم

@seratemostaghim_ir

 

 

 

جستجو

برنامه جلسات

تهران: شرح خطبه غدیریه میدان محمّدیّه(اعدام سابق)خیّام شمالی کوچه شهید مهدویان احدی حوزه علمیّه معیّر جمعه ها ساعت 11 صبح

قم: شرح صحيفه سجادیه در مدرسه معصوميه پنجشنبه ها بعد از نماز عصر و حدیث اربعمأه حضرت علی ع در مدرسه عالي امام خميني(ره) چهارشنبه ها بعد از نماز عشاء و شرح نهج البلاغه سه شنبه ها 45 دقیقه قبل از مغرب مجمع عالی حکمت

 

تبلیغات

طلبه هایی با روحیات مختلف در یک حجره

سوال: با سلام وخسته نباشید. اگرکسی دارای روحیه خجالتی و یا ضعیف یا روحیه مغلوب و تقلیدپذیری داشته باشد. اتفاقا در ایام تحصیل با افرادی زندگی میکنم و هم اتاقی وحجره ای هستم که برخلاف روحیه من هستند (یعنی روحیه جسور دارند) آیا اگر بخواهم برای موفقیت در راه تزکیه و از بین بردن این روحیه باید مقاومت و صبر کرد و بر خلاف نفس خود را جسور نشان داد یا این که این فضا را و هم اتاقی شدن را باید ترک کرد. خواهش میکنم راهنمایی کنید.

پاسخ: باید به اندازه لازم از این حالت بیرون آمد یعنی بصورت متعارف صحبت کرد و اگر صحبت شخص با رفتارش اشکالی داشت آن را با زبان نرم و از راه مناسب تذکر داد و مزاح و شوخی مناسب داشت تا حالت نشاط پیدا شود و بتوان به امورات بهتر پرداخت.

مدرسه ای راهنمایی راه اندازی کرده ایم لطفا راهکار ارائه فرمایید

سوال : با سلام خدمت استاد ما به کمک دوستان مدرسه ی راهنمایی برای نوجوانان سنین13تا15سال راه اندازی کرده ایم برای چگونگی تربیت این نوجوانان راهکارهایی را ارائه فرمایید.

پاسخ: مطالبی بطور مختصر بیان می شود یصورت کلیات که باید آنها را جزیی کرد اولا: همه هدفتان الهی باشد و با توکل بر خداوند و استعانت از ائمه علیهم السلام شروع کنید و ادامه دهید و ثانیا: کار خوب و مشکلی است با بیاناتی که عرض می شود از این جهت با مخالفتهایی ممکن است روبرو شوید ولی استقامت داشته باشید خداوند نیز کمکتان می کند و ثالثا: با تجهیزات علمی و معنوی در حد لازم برای این دوره وارد کار بشوید و رابعا: از مشورت و ارتباط مستمر با اهل علم و مربیان دینی غفلت نکنید و خامسا: همراه اهمیت دادن به تقویت علمی به تقویت جنبه دینی و فکر دینی پیدا کردن دانش آموزان ، اهمیت بدهید و سادسا: برنامه ریزی صحیح در جهت تقویت امور دینی بطور مرتب سال به سال سنی انها داشته باشید اول به وظایف لازم ایشان توجه داشته و توجه دهید از واجبات الهی و محرمات، و سپس به مرور در سالهای بالا به مقداری از مسائل آداب، آداب خانوادگی ،آداب اجتماعی، آداب کار ،ورود در محیط کار، آداب رفاقت، آداب ارتباط با استاد و مربی و مسئولین مدرسه، آداب غذا خوردن، لباس پوشیدن ، اصلاح سر و صورت ، خوابیدن، تفریح و..) وسابعا: سعی کنید محیط را هم محیط تلاش علمی و تربیتی بسازید و ثامنا: ارتباط مناسبی باید با خانواده های دانش آـموزان داشته باشید تا آنها با کارهای علمی و تربیتی با شما هماهنگ باشند و محیط خانواده را با آن محیط هماهنگ کنند و عمدتا سعی کنید از خانواده های مذهبی و دلسوز برای تربیت فرزندشان نیرو بگیرید. این کلیاتی بود که به نظر حقیر رسید . در این امر موفق باشید .

آموزش فضای مجازی در مسجد به مردم

سوال : سلام. در کتابخانه مسجدی که در زیر زمین مسجد است اینترنت رایگان در اختیار اعضای آن قرار داده شده و اعضا، هم با لب تاب یا موبایل شخصی خود میتوانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند( به صورت بیسیم و شخصی ) و هم با کامپیوترهای خود کتابخانه که جلوی دید است. بچه ها هم میتوانند. حتی بعضی وقتها موبایل پدرانشان را میگیرند و میاورند میروند اینترنت. با توجه به آسیبهای اینرنت برای بچه ها و حتی بزرگسالان لطفا ما را راهنمایی کنید. بچه های امروزی به راحتی میتوانند عکس چیزهایی را که میخواهند در اینترنت ببینند و متاسفانه فیلترینگ خیلی موثر نیست. حتی در استفاده از کامپیوترهای کتابخانه توسط بچه ها یا بزرگسالان و رفتن به سایتهای رایج گاهی وقتها عکسها یا مطالب نامناسب  ظاهر مشود. با تشکر

  پاسخ: اگر این کار را می کنید باید نظارت دقیق هم داشته باشید تا استفاده نامشروع و نامعقول نکنند که در غیر این صورت شما شریک در انحراف فکری و اعتقادی و اخلاقی آنان خواهید بود البته با شرایطی نیرو بگیرید، کسانی باشند که التزامی به مسائل دینی داشته باشند نخواهند از امکانات دینی بر ضد دین استفاه کنند و افرادی هم که می آیند را تعلیم دهید در جهت صحیح استفاده از این امکانات و این هشدارها باید تکرار شود .

به علوم حوزوی علاقه مندم

سوال : با سلام خدمت استاد گرامی؛ حقیر تا مقطع کارشناسی در دانشگاه تحصیل کرده ام، به علوم حوزوی علاقه مندم،اکنون 24 سال دارم و مرددم وارد حوزه شوم یا نه به این دلایل:1-

خانواده قلبا راضی نیست 2- احساس می کنم سنم زیاد است و چون علاقه به ازدواج و تشکیل خانواده دارم می ترسم اگر وارد حوزه شوم در این مورد به مشکل بخورم3- شخصی معتمدی فرمود اگر صرفا به خاطر رشد معنوی وارد حوزه شوی پشیمان خواهی شد!4- گناهان را به یاد می آورم و خجالت می کشم از این مسلک و لباس.. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ: اولا شرط ورود به حوزه شناخت اولیۀ اهداف والای حوزه و اشتیاق به تحصیل علوم دینی و تربیت روحی است و ثانیا اگر پدر اظهار نارضایتی کند باید از مرجع تقلید سوال کنید که آیا در این صورت می توان به حوزه وارد شد یا خیر؟و ثالثا افرادی در این سن وارد حوزه شده اند و رابعا داشتن گناهانی که از آن توبه کرده و مانع ورود در حوزه نمی شود و خامسا می شود پس از دو سه سال که بطور جدی درس خواند وارد تشکیل خانواده شد، مهم داشتن امراول و دوم است .

آیا یک زن با تحصیلات ابتدائی در خانه می تواند به درجات بالای سلوکی برسد؟

سوال : با عرض سلام و ارادت خدمت حضرت استاد حقیر در زمینه روش زندگی زنان و سلوک زنان دچار شک و شبهه شده ام با توجه به این که رسیدگی به امور خانه داری و فرزند اوری از سوی زنان مانع از تحصیل معارف آنها میشود ایا تحصیل معارف  برای سیر و سلوک و رسیدن به درجات بالای معنوی برای زنان نیز شرط است ؟  و ایا زنان ممکن است بدون تحصیل معارف  و یا تحصیل معارف  در سطح ایتدایی به درجات بالای معنوی برسند ؟ ایا یک زن با سطح علمی ابتدایی و رسیدن به امور خانه داری میتواند به درجات بالای معنوی که یک مرد با سطح علمی بالا دست پیدا میکند برسد  ( در صورتی که هر دو در یک سطح از تقوی و مراقبه باشند) ؟

  پاسخ:  کارهای روزانۀ زنان اگر با برنامه ریزی باشد مانع از تحصیل معارف و سیر و سلوک و کسب درجات بالای معنویت برای همگان لازم است و بطور عادی امکان رسیدن به آن درجات بدون تحصیل معارف، وجود ندارد، مگر اینکه  عنایت الهی شامل حالش شود .

ادامه تحصیل در حوزه

سوال : سلام علیکم عرض ادب و احترام بنده سال سوم رشته ریاضی در مقطع دبیرستان هستم بنابر وظیفه و علاقه قصد تغییر رشته به علوم انسانی را دارم.به نظر شما برای بنده مناسب تر است در رشته های علوم انسانی در دانشگاه تحصیل کنم و یا به حوزه های علمیه بروم؟؟ سپاس از شما-التماس دعا

  پاسخ:  اگر درک شما از اهداف حوزه خوب و اشتیاقتان به تحصیل علوم دینی بیشتر از علوم دانشگاهی است آمدن به حوزه رحجان دارد

عدم رجوع به مرجع تقلید

سوال : اگردر وظایف دینی به مراجع تقلید مراجعه نکنیم چه مشکلاتی برای ما به وجود می آید؟

  پاسخ:شخص یا باید در بدست آوردن وظایف دینی مجتهد باشد و یا محتاط و یا مقلد در غیر این سه صورت اعمالش صحیح نمی باشد(احتیاط هم برای نوع مردم هم عادتا ممکن نیست و هم سختی خاصی دارد)

رفتار مناسب برای مجالس مولودی

سوال : با سلام و عرض تحیت و احترام به محضر شریف حضرت عالی ما می دانیم که بنا بر روایت « شیعتنا خلقوا من فاضل طینتنا یحزنون بحزننا و یفرحون بفرحنا » ، شیعیان باید در شادی ائمه ، شاد و در غم و ماتم آن بزرگواران ، محزون باشند . در خصوص عزاداری و نحوه برگزاری آن ، آنقدر سوال و استفتاء از مراجع عظام و علمای بزرگوار شده و همچنین آنقدر کتابها نوشته شده و سیره ائمه معصوم (ع) و علمای ربانی را در طول تاریخ تشیع بیان کرده ، که دیگر جایی برای ندانم کاری و شبهه باقی نگذاشته و شیعیان نحوه صحیح عزاداری و برپایی عزا را می دانند و آگاهند ( هر چند باز هم در این زمینه بعضی افراد دچار انحرافات هستند ، اما راه مشخص است ) . سوال حقیر در خصوص مولودی ها و نحوه برگزاری مراسمات ایام میلاد و شادی ائمه (ع) است ، که دیده می شود در هنگام برگزاری مراسم و با مولودی خوانی مداح ، مستمعین اقدام به دست زدن می کنند . اما بینی و بین الله ، بدون هیچگونه قصد و غرضی و تایید یا عدم تایید دست زدن در حین مولودی عرض می کنم ، لذت و معنویتی را که هیئتی ها در حین سینه زدن و عزاداری از مراسم دریافت می کنند بسیار بالاست و هیچوقت ، این لذت و معنویت را از دست زدن در مولودی ها حس نکرده اند . می خواهم خیلی خلاصه و صمیمانه خدمت حضرت عالی عرض کنم که ما نحوه عزا را بلدیم ولی مولودی را نه ، ما نمی دانیم در ایام شادی اهلبیت (ع) چگونه باید شاد باشیم و از آن احساس وجد معنوی کنیم . شاید یکی از دلایلی را که بعضی افراد نادان به اسلام تهمت می زنند و می گویند ، اسلام دین عزاست نیز همین باشد . با توجه به این عرایض ، از شما تقاضا دارم ، چند راهکار را بیان فرمایید که در ایام شادی اهلبیت (ع) ، در هیئت بکار ببریم تا هم شوق و ذوق مستمعین نسبت به این مجالس بیشتر شود و هم جلسه بار معنوی و معرفتی داشته باشد . البته بعضی افراد پیشنهاداتی جهت شاد نمودن جلسات که در آن گناهی هم نباشد داشته اند مانند : مسابقه ماست خوری بین چند نفر ، بدین نحو که هر که زودتر ماست خود را به اتمام رساند برنده مسابقه است ، یا مثلا طرح معما ، یا تکرار یک جمله سخت برای 3 بار توسط شرکت کنندگان در مسابقه مانند : افسر ارشد ارتش اتریش ، یا سپر جلوی ماشین عقبی خورد به سپر عقب ماشین جلویی و ... که البته هر چند اجرای طرح های فوق در ذات خود گناه نیست و در برخی جشن ها دیده شده که علاوه بر شرکت کنندگان در مسابقه ، باعث شادی تمامی حضار هم می شود ولی این طرح ها فقط جنبه شادی مجلس را برآورده می کند و در راستای افزایش سطح معرفتی و معنوی مراسمات جشن ائمه (ع) بی تاثیر است . 1- لذا تقاضا دارم که با توجه به موارد گفته شده فوق ، طرح شریفتان را بیان بفرمایید و راهکارهای لازم را ارائه نمایید و ما هم مشتاقانه منتظر دریافت پاسخ حضرت عالی بوده و آماده انجام آن هستیم . 2- همچنین لطفا بفرمایید آیا طرح هایی که در فوق به محضرتان ارائه گردید ، آیا جایز است که در بخشی از مراسمات مولودی ائمه ( و نه در تمام مدت زمات آن ) انجام شود ؟ با تشکر

 پاسخ: نظر حقیر شاد بودن همه اش به جک گفتن و کف زدن و امثال آن نیست بلکه باید سطح معرفت را به امامان بالا ببریم تا محبت ما به ایشان زیاد شود و افتخار کنیم که چه رهبران بی نظیر داریم و ثانیا باید مجالس مناسب با شأن ایشان باشد معصیت که خروج قطعی از ارتباط با ایشان است کارهای دیگر هم که حرام نیست و مناسب با مجالس عروسی مؤمنان است مناسب با مجالس مولودی نیست بنظر می رسد مسابقات ادبی یا طرح معما که نوعی ظاهر کردن هنر و بالا رفتن سطح فکری می شود یا نمایش بعضی از صحنه هایی که فضیلتی از امام را نشان می دهد مانند عفو یا بخشش یا نحوۀ سلوک با فرزندان و اقوام، چیز خوبی است

چگونگی رابطه با پدر و مادر

سوال : با سلام وخسته نباشید بنده جوانی هستم21ساله که ازاول باپدرومادرخود برخوردسردی داشتم والان دوست دارم که با آنها یک رابطه ی صمیمی داشته باشم وآنهارا خوشحال کنم ولی این قدرت را ندارم که ابرازعلاقه بکنم مثلا دستشان راببوسم واقعا برای من این مساله مهم است اگه میشه راهنمایی ام کنین تا این مشکل حل بشه و درضمن آیا بقا بر چنین رابطه ای انسان را از عدالت فقهی سلب میکند یا خیر-باتشکر

  پاسخ: رابطۀ صمیمی اقسام گوناگونی دارد یکی از آنها اظهار اطاعت از ایشان است یکی دیگر نفس خود را تحمیل کنید به دست بوسی لااقل دراعیاد و رسوم دعا کردن برای ایشان چهارم با روی خوش با ایشان برخورد کردن، اگر این رابطه موجب مراعات نکردن حقوق واجب ایشان بشود عدالت را ساقط می کند مگر اینکه توبه کند و حق را اداکند .

استقلال مالی برای خانم ها

سوال : باسلام وعرض ارادت.به نظر شما خانم ها اجازه دارند که استقلال مالی داشته باشند.یک آقای روحانی می گفتند که حضرت طهراس استقلال مالی نداشتند و حتی خانم هانباید رانندگی کنندچون به همین اندازه از همسرشون مستقل می شوند و از دستور خدا دور شده اند واینکه خانم ها وظیفه درس خواندن ندارند وبایدفقط بچه داری کنند.واقعا این سوال ذهن مرا خیلی مشغول کرده .لطفا با جوابتان چراغی برایم روشن کنید 

  پاسخ: خانمها از نظر شرعی می توانند استقلال مالی داشته باشند و حتی فعالیتهای درسی و اجتماعی داشته باشند بشرط این که با رضایت همسر باشد و اختلالی در زندگی خانوادگی و ارتباط محبتی و عاطفی و بین فرزندان ایجاد نکند و مرتکب حرام و اختلاط با نامحرم نشوند

زمان تبلیغ و پوشیدن لباس برای یک طلبه

سوال : آيا طلبه‌اى كه لباس روحانيّت مى‌پوشد، بايد همان موقع به تبليغ برود؟ به نظر شما يك طلبه چه موقعى بايد لباس بپوشد؟ 

پاسخ: بنظر حقیر بعد از پایۀ 6 موقع لباس پوشیدن است اما اگر پایه های 8 یا 9 بپوشد بهت راست تا تسلط نسبی به عقاید و احکام و مسائل عمومی اسلام پیدا کند تا هر وقت به جاهای مناسبش رجوع کرد بتواند جوابش را در بیاورد و لزومی هم ندارد بلافاصله تبلیغ رود، ولی اگر جایی ضرورتی پیدا شود که مقدار علم انسان جوابگوی نیازهای آنجا بود، خیلی خوبست به تبلیغ رود

 

برای تقویت ذهن چه کنیم؟

سوال :  برای تقویت ذهن چه کنیم؟ 

پاسخ: باید درس یا مطالعه را تکرار گرد و از خدا هم خواست و دعای سبحان من لا یعتدی در تعقیبات مشترکه مفاتیح را بخوانید

 

آیا هرکس که مربی باشد کامل است؟

سوال : سلام علیکم 1. چگونه کینه را از خود دور کنم؟ 2. چه گونه میشود به کسی گفت کامل؟ آیا هرکس که مربی باشد کامل است؟ 3. ازکجا باید فهمید که مریضی های درونی مثل کبر عجب حسد کینه و ... درانسان وجود دارد در حالیکه به ظاهر این درک می شود که من فاقد اینها هستم؟ 

پاسخ: باید به نفس خود تلقین کرد که کینه جز برای صاحبش ضرر ندارد و طرف مقابل ضرری نمی کند، علاوه بر این که اگر شما به واسطۀ قصور یا تقصیر کسی به او کینه بورزید و آنرا نخواهید از دستان بیرون کنید دیگری هم نسبت به شما به واسطۀ مقصور یا تقصیرتان در برخوردهای گوناگون با ایشان، کینۀ شما را بدل می گیرند و ارتباطات کدورت پیدا می کند و ناخوشایند می شود و در نهایت ارتباطات بهم می خورد لازم نیست مربی کامل باشد، و کامل را ما نمی توانیم بفهمیم و ما مشخصات استادی که بتواند راهنمایی کند را در پاسخ های گذشته نوشته ایم .

 

اشتغال بانوان

سوال : با سلام.به نظر جنابعالی مضرات اشتغال بانوان چیست و نظر شما در مورد اشتغال بانوان چیست؟

پاسخ: اگر اشتغال در بیرون خانه در جایی که نامحرم نداشته باشد بهتر است یعنی اشتغالاتشان در کارهای مربوط به خانمها باشد و اگر ناچار شدند برای اشتغال، باید سعی کنند که مرتکب حرام و اختلاط با نامحرم نگردند. مضرات آن ایجاد و گسترش کدورت روحی و سپس فسادهای خانوادگی و بهم خوردن روابط صحیح و مشروع عاطفی و عقلایی می شود

 

اهدافی برای طلبه شدن دارم

سوال : سلام عليکم ورحمت الله بنده نوجواني 16 ساله هستم تحصيلاتم تادوم دبيرستان است بنده علاقه اي به رشته وشغل خاصي ندارم وفقط از حل کردن مسائل رياضي ورباتيک لذت ميبرم بنده از قبلا خيلي علاقه به دروس حوزه داشتم ودارم سوالاتي دارم هدف من ازرفتن به حوزه 1-ادم شدن وخودسازي وتربيت نفوس پاک تغييرخودوديگران2-يادگيري علوم ومعارف ديني ونشران3-زمينه سازي براي ظهور4- کمک به وطن ومردم سوالات بنده اين است 1-اياالان واردحوزه شوم يابعدازديپلم ياليسانس و...2-ايا بااين اهدافي که توصيف کردم امدن به حوزه لازم است يا خير البته اين موضوع را متذکرشوم که به هيج وجه دانشگاه همزمان با حوزه برايم مقدور نيست اگرتوصيه اي داريد فرماييدباتشکروارزوي موفقيت و عاقبت بخیری

پاسخ: با دعا برای عاقبت بخیری شما، اگر درجۀ اشتیاق به درسهای حوزه با این اهداف خوبی که نوشته اید نسبت به درسهای دبیرستان و دانشگاه بالاتر باشد و از طرف خانواده هم مشکلی نداشته باشید لازم نیست بعد از دیپلم بیاید به حوزه، هر چه زودتر بیایید بهتر است با استعانت از خداوند متعال و توسل به ائمه علیهم السلام و امام زمان علیه

 

"ولایت فقیه" صحیح است یا "ولایت افقه"

سوال : سوالی در مورد ولایت فقیه پیش آمده خواهشمندم پاسخ درستی بفرمائید: محور اصلی در بحث ولایت فقیه "فقه" است؛ حال درصورتیکه افقه موجود باشد "ولی فقیه" بایستی ازاو دربرخی موارد فقهی از "افقه" سوال کندبعبارت دیگر وقتی افقه موجود باشد برهمه واجب است از آرا وی پیروی کنند. ! خوب؛ حالا "ولایت فقیه" صحیح است یا "ولایت افقه" باتشکر

پاسخ: باید توجه کرد که اولا ملاک تشخیص افقه چیست، خود فقیه مانند مرجع تقلید، محل رجوع تشخیص افقه نیست، زیرا او خودش را افقه می داند که شرعا خود را برای تقلید دیگران در معرض قرار می دهد، و ثانیا تشخیص دهندۀ افقه مجتهدینی هستند که در بین چند نفر که خود را برای مرجعیت تقلید مطرح کرده اند، آن را تشخیص می دهند تا مقلدین از او تقلید کنند پس ولایت افقه برای مقلد معنی دارد نسبت به تقلید از او نه نسبت به مجتهد دیگر ثالثا بنظر حقیر اغلب فقها اگر فقیهی در موضوعی حکم کند بر سایر مردم حتی بر فقهای دیگر هم واجب است از او تبعیت کنند مگر این که مجتهدی در مسیر حکم حاکم اشکال شرعی داشته باشد

زمان و نحوه تلاوت قرآن

سوال : با عرض سلام اینکه سفارش شده است سور مسبحات را قبل از خواب قرائت کرد 1.)بنده بعد از خوردن شام سنگین شده و خوابم می آید فلذا خواندن سور مذکوره باتوجه و حتی مقدار کمی از حال هم برایم سخت میشود آیا میتوان قبل از شام و به مقدار تقریبا 2 ساعت قبل از خواب تلاوت کنم یا نه بلکه اثرات وارده برای قبل از خواب است 2.)آیا در تلاوت و قرائت ایجاد صوت هم لازم است یا اینکه لب خوانی بدون صوت کفایت میکند

پاسخ: می توان بعد از مغرب تا قبل از خواب خواند. باید به صورتی آن را خواند لب خوانی خیلی تاثیر ندارد .

آیا وصیتنامه محتوی و شکل و فرم خاصی دارد؟

سوال : با سلام و عرض ادب محضر استاد با توجه به اینکه به در اخلاق تاکیدهایی در مورد وصیت کردن و وصیتنامه نوشتن شده سوال بنده این است که آیا وصیتنامه محتوی و شکل و فرم خاصی دارد یا هر کس میتواند به سلیقه خودش بنویسد؟ بعضاً در بازارها فرم های خاص وصیتنامه دیده میشود در مورد اینها چه نظر دارید؟ پیشاپیش سپاسگزارم 

 پاسخ: وصیت برای این است که انسان در مرحلۀ اول اگر بدهکاری به خدا یا مردم دارد و خودش نداده وصی او انجام دهد و در مرحلۀ بعد اگر این بدهکاری را ندارد و یا علاوه بر داشتن بدهکاری در حد یک سوم اموالش حق دارد آن را در کارهای خوب یا به کسی بدهد

 

بعضی از دوستان زی طلبگی را حفظ نمیکنند

سوال : طلبه هستم بعضی از دوستان ما اخلاق و زی طلبگی را حفظ نمیکنند راه چیست؟

پاسخ: باید آنها را نصیحت مستمر کرد و از آنها رنگ نگرفت ابتداء و اگر مفید واقع نشد ارتباط دورادور داشته باشید و خیلی ارتباط تنگاتنگ نداشته باشید

آیا می شود انتخاب دین را به عهده فرزندم بگذارم ؟

سوال : من نميخوام براي بچه ام كه تازه پا به اين دنيا گذاشته دين انتخاب كنم ولي راهنمايي هاي لازم رو ميكنم براي انتخاب كردن دين ، ميشه انتخاب دين رو به عهده خودش بزارم !؟ در اين مورد علما چي فرموده اند ؟

پاسخ: شما با زبان لطیف و استدلال مناسب با تفکر او معارف دین اسلام و مذهب ائمه علیهم السلام را بگویید و کاری نداشته باشید که انتخاب کند یا خیر، حق را بگویید تا بپذیرد و عمل کند و در ادامه خودش می داند چکار کند شما مسئولیت تربیت و راهنمایی خوب را دارید

صلاح خود را از کجا بفهمم ؟

سوال : با سلام . من خواسته ونیتی از خدا داشتم دعا و نذر زیاد کردم و خواستمو تا جایی که خدا راضی باشه یعنی شرعی باشه از خدا خواستم وحتی دعا کردم خواسته من به ضرر کسی نباشه با اینکه خواسته ای نبود که کسی ضرری ببینه ولی من تا جایی که تونستم خواستمو شرعی کردم شکی هم ندارم که خدا دعایم را مستجاب نکنه این خواسته برای من حیاتیه و در جهت خیر به شخصی هست ولی گاهی ناامید میشم از اینکه صلاح و ناصلاحیه خواستمو نمیدونم و از خدا خواستم هر چی ناصلاحیه رو به صلاح تبدیل کنه چون در قدرت خدا شکی ندارم میدونم اگر برآورده نشه خدا بهتر از اونو برام میذار ولی من واقعا چیزی رو طلب دارم که میخوام سرکشی نمیکنم ولی واقعا خواستارشم نه بدترش و نه بهترش . سوالم اینه از کجا بفهمم خواستم صلاحه یا ناصلاحه؟ 

پاسخ: ما اول باید بدانیم که آنچه طلب می کنیم مطابق با موازین شرع هست یا خیر؟ و پس از این که دانستیم مباح است از خدا آن را بخواهیم و برآورده شدنش را به او واگذار کنیم که اگر مصلحت باشد با بودن شرایط دیگر حتما مستجاب خواهد کرد

 

شوق طلبه شدن دارم

سوال : با عرض سلام مدت ها است که شوق طلبگی در دل دارم (از ابتدای ورود به دانشگاه) و دوستان طلبه زیادی هم دارم و با اساتید مختلفی نیز آشنایی دارم. تصور میکنم شناخت مناسبی نیز از دروس حوزه و زندگی طلبگی دارم علت این شوق نیز به نظرم1: آشنایی با حوزه علمیه از کودکی ، 2:فضایی که به نظرم برای رشد معنوی انسان مناسب است و3: شوق علمی برای آشنایی با معارف و منابع دینی برای تبلیغ و مبانی نظری دینی در حوزه های علوم انسانی، اما چند موضوع هستند که مرا در این انتخاب مردد میکنند: 1: در حال حاضر در مسیر دانشجویی هستم و 4 سال طی کردم و امکان ادامه این مسیر هست و میتوانم در این مسیر کار کنم و موثر باشم. 2: گناهانی است که از انسان سر میزند. با توجه به توصیه ها و مشاهدات به نظر میرسد زندگی فردی و خانوادگی در این مسیر بسیار موثر است. حال بنده که گناهان بسیاری در زندگی خود دارم، با توبه حقیقی آیا در این مسیر به جایی میرسم و یا بهتر است که مسیر دیگری غیر از طلبگی را دنبال کنم( این مسئله جدای از تلاش و پشتکاری است که در تحیل نیاز هست) 3: استخاره در این شرایط چگونه است میخواستم بدانم با این اوصاف حضرت استاد چه توصیه ای به بنده دارند. التماس دعا

پاسخ:اگر شوق زیادی و بیشتر از شوق به تحصیل علوم دانشگاهی ، به تحصیل علوم حوزوی دارد و هدف از این تحصیل را هم می دانید و خانواده هم رضایت دارند انشاءالله با توکل بر خداوند و توسل به امام زمان علیه السلام بدون استخاره وارد شوید و  بطور جدی هم از گناهان توبه کنید انشاالله مقبول درگاه حضرت حق و ائمه علیهم السلام خواهید شد

برهنه شدن ، لطمه زدن و بعضی اذکار در مجالس روضه

سوال :  با عرض سلام به حضرت آیت الله تحریری بنده سوالی که داشتم این بود: ایا لخت شدن در هیئت ایرد دارد هیتی که وهن مذهب هم نمی شود فیلمبرداری هم ندادند آیا مشکل دارد؟ آیا لطمه زدن به صورت ثواب دارد یا گناه؟ اینکه گقته میشود اناالکلب الحسین درست است ؟ شرمنده که سوالهایمان زیاد بود ببخشید. با تشکر بنده حقیر را دعا بفرمایید

پاسخ: اصل لخت شدن مشکلی ندارد مگر این که شخص با دیدن دیگران تحریک شهوانی شود از بابت کمک به فساد اشکال پیدا می کند بویژه مشکل اخلاقی، لطمه زدن بصورت هم در حال عادی اشکال شرعی دارد مگر این که شخص بواسطۀ غلبۀ حال معنوی و توجه به حضرات ائمه علیهم السلام بینه و بین الله بی خود شده و اصلا توجه عادی به کارهایش نداشته باشد و سپس این کار را انجام دهد . این تعبیرات مورد تایید ائمه علیهم السلام نیست باید عزاداری بصورت عادی و گریه کردن و زمزمه کردن باشد و بصورت سینه زدنهایی که گاهی حالت رقص می آورد و دارای آهنگهایی که مناسب با مجالس ائمه علیهم نیست بلکه با مجالس دراویش و لهو و لعب هست احتزار کرد و هم اشعار تعبیراتی که بکار می بریم باید معرفتی و مناسب با شأن مقام یک محب و محبوب باشد که یک استفادۀ معنوی و ولایی داشته باشد

 

میخواهم با فرزندانم ارتباط برقرار کنم

سوال : باسلام من درمورد نحوه ارتباط بافرزندانم مشکل دارم دوفرزند پسردارم 16و17ساله نمی توانم خیلی با انهاارتباط عاطفی برقرار کنم وابراز محبت نمایم لطفا مرا راهنمایی فرمایید روش محبت کردن را نمی دانم.باتشکر

 پاسخ:  باید توجه داشته باشید که اگر شما به آنها محبت نکنید دیگران محبت می کنند و خدای نکرده به مشکل می افتید، لذا همانطور که در سفارشات ائمه علیهم السلام آمده خود را باید در برابر آنها به بچگی زد، اولا با زبان نرم با ایشان سخن گفت و ثانیا با خوش رویی برخورد کرد و ثالثا تا جایی که مشکل شرعی و اخلاقی نداشته باشد به خواسته هایشان گوش داد و آن را عمل کرد تا به شما اطمینان کرده و جذب بشوند و شما هم دلسوزانه به اندازۀ فهم ایشان آنها را نصیحت کنید و مصالح انسانی و دینی ایشان را بیان کنید و ایشان را به آن هدایت کرده و وسایل رسیدن آنها را به آن فراهم نمایید خود را باید به این امور تحمیل کنید تا ارتباط خانوادگی با صفا و متکامل تحقق یابد

دخالت در امور سیاسی

سوال : سلام علیکم لطفا بفرمایید میزان دخالت ما در مسایل سیاسی منطقه خود چقدر باید باشد با توجه به اینکه افرادی بر سر کار می ایند که افراد شایسته نیستند بلکه برخی از آنها مخالف اسلام و انقلاب هم هستند ولی چون نفوذ دارند و حزب دارند موقعیت هم دارند . متشکرم

 پاسخ: اگر توان و آگاهی ورود سالم به کارهای سیاسی و خدماتی داشته باشید باید خود را عرضه کنید .

حکم تفریح در مشهد مقدس

سوال : سلام علیکم گاهی اوقات ما برا ی زیارت امام هشتم(علیه السلام) به مشهد مشرف می شویم در کنار زیارت امام هشتم (علیه السلام) برای تفریح فرزندان خوردسال خود و گاهی اوقات خودم به سرزمین موجهای آبی می رویم 1- ایا این اشکال فقهی دارد؟ 2- آیا برای سالک الی الله مضر است؟ 3-آیا از ثواب وادب زیارت کاسته می شود ؟ 4- برخی می گویند وجود این سرزمین موجهای ابی برنامه ریزی شده است برای خلوت کردن حرم مطهر و توجه دادن به این سمت . ایا این صحت دارد؟ متشکرم

پاسخ: اشکال فقهی ندارد، برای سالک بی اشکال نیست از نظر روحی و نوعا از خاصیت زیارت روحا کاسته می شود و ممکن است برنامه ای باشد برای خلوت شدن حرم . ما مومنین باید حواسمان جمع باشد که هر چیزی را در جای خودش داشته باشیم  سفر زیارتی با این تفریحات  این چنینی سازگاری ندارد .

نظر شما در خصوص حلاج

سوال : با سلام.نظر جنابعالی در مورد منصور حلاج که انا الحق میگفت چیست؟

پاسخ: حل این مطلب نیاز به مقدمات زیادی دارد بنابر گفتۀ این آقایان انسان به مرحله ای از درک نسبت به خداوند متعال می رسد که غیری را در برابر او مشاهده نمی کند و او را حق مطلق می یابد .

راه زیاد شدن همت چیست؟

سوال : با سلام خدمت استاد محترم من یک سوال دارم که خیلی بهش فکر کردم  ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدم ، البته دنبالش هم رفته ام و از افراد سوال کرده ام ولی متاسفانه .... میخواستم اگر برای شما مقدور است با توجه به مکتب سلوکی علامه طباطبایی یا دیگر اساتید که مطلع از رایشان هستید به بنده پاسخ دهید سوال) آیا اینچنین نیست که وقتی به من دستوراتی را اساتید میدهند و بنده نمیتوانم انجام دهم ؛ در بنده مشکلی هست؟ من با خودم کنکاش کردم دیدم مشکل من همت است من همت کافی و لازم را ندارم؛ دنبال کسی هستم که به من بگوید راه زیاد شدن همت چیست، اصلا راه بدست آوردن همت کدام است، مگر همت نداشتن خودش درد نیست؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید 

 پاسخ: یکی از مشکلات همگان همت بلند یا قوی نداشتن است این امر بطور طبیعی است لکن در بعضی ها کم و زیاد می شود ، امام با دقت در مرتبۀ وجودی خویش که خداوند متعال عنایت فرموده و نیز هدف والایی که برای ما مقرر کرده و تمامی اسباب و نتایج بلندی که با تبعیت انسان به آن می رسد ، همت شکل گرفته و با برنامه ریزی عملی، به تدریج از کم شروع شود( امور لازم در بندگی حق تعالی) سپس به دستورات دیگر شرع زیاد شود، از خداوند نیز باید همواره استعانت جست و به او توکل کرد و به اولیائش نیز توسل کرد تا عنایتشان شامل حال شود تا امورات نظم پیدا کند .

ملاک استاد اخلاق جامع چیست؟

سوال : با سلام ملاک استاد اخلاق جامع چیست؟ مثلا این که می گویند آیت الله سعادت پرور جامع بوده اند. 

 پاسخ: استاد جامع کسی است که دیدگاهش به معارف دین جامع باشد که دین به شئون زندگی توجه دارد و دستوراتش نیز ناظر به شئون گوناگون زندگی باشد . هم به مسائل اجتماعی توجه داشته باشد و هم مسائل سیاسی واجتماعی و خانوادگی مطابق دستورات اولیه و اخلاقی شرع مقدس و خودش نیز به اندازۀ وظیفه اش در این امور شرکت داشته باشد .

بهترین تقاضا از امام زمان عج

سوال : به نام خدا عرض سلام خدمت استاد عزیز 1. بهترين چيزهايي كه ميتوانم از آقا امام رضا(ع) بخواهم چيست؟ 2. برای ایجاد شرح صدر چه باید کرد؟ 

 پاسخ: بهترین چیز درخواست محبت و معرفت به  خدا و ایشان و تبعیت با معرفت از ایشان تا آخر عمر است، و برای شرح صدر توجه به نعمت های پروردگار و این که دنیا جای سختی و رسیدن به کمالات است

 

چه خدمت فرهنگی بالاتر است

سوال : با سلام .و عرض تشکر 1.منظور از سلوک با محبت و جذب و هم چنین سلوک با ریاضت و کسب چیست و کدام بهتر است؟ 2.به نظر جناب عالی در حال حاضر کار کردن در کدام یک از بخش های دین از جهت امر به معروف و نهی از منکر اهمیت بیشتری دارد؟یعنی اگر میخواهیم خدمتی انجام دهیم در چه زمینه هایی باشد بهتر است؟  

 پاسخ: سلوک بدون ریاضت و تلاش معنا ندارد و گفتنش بدون کارشناسی است ریاضت در مرتبۀ خاصی محبت خاص را دنبال دارد و کسی که وارد سلوک می شود بدون محبت و جذبۀ اولیه نیست لکن آن مراتبی دارد . خدمت فرهنگی در جهت تعالی فرهنگ دین بهترین خدمت است اگر شخص در کار اجرایی بتواند دستورات شرع را در جهت رسیدگی به حال مؤمنین داشته باشد خیلی خوبست .

 

می خواهم بعد از دانشگاه طلبه بشوم

سوال : سلام و عرض ادب چند وقتیست به این فکرم که بعد از تحصیل در دانشگاه به حوزه بیایم.اما سوالاتی پیش روست که از شما تقاضای پاسخ انها را دارم. این مسائل دغدغه ی بسیاری از دانشجویان مذهبی است.لطفا جامع توضیح دهید و اگر نکته ای هست که در سوالات ذکر نشده بیان فرمایید. 1.ورود این چنین فردی به حوزه موثر هست؟چه برای خود فرد چه جامعه(در هر رشته ای که در دانشگاه خوانده باشد مهندسی و...) 2.این فرد با مدت کمتری که نسبت به افرادی که از دیپلم میایند توان این را دارد که به مقام علمی لازم برسد (شرایط سنی و ازدواج و مسائل و مشکلات مالی چون توی اون سن هیچ پشتوانه ای ندارد و از شهریه ی افرادی که با مدارک دانشگاهی میایند مطلعید و...)؟ 3.فرد برای رسیدن به مقامات  عرفانی و جایگاه علمی و فقهی (اجتهاد)میتواند کنار کار بعد تحصیل یا تحصیل دانشجویی بدون ورود به حوزه صرف مهاجرت به قم یا... و استفاده از اساتید به مقصود برسد؟به طور کلی فرد میتواند خارج از حوزه و بدون گذراندن درسهایی که لازم فرد سالک نیست بپردازد یعنی فقط درسهای ضروری را بخواند و به جایگاهی برسد که برای خود مجتهد شود و در دام مکاشفه های دروغین و تشخیص صحیح از باطل برسد؟اگر این هدف را مد نظر قرار دهیم ورود به حوزه لزوم دارد یا خارج از ان میتوان به این مهم دست یافت؟ 4.کار هایی که فرد در دوران تحصیل دانشگاه باید تا قبل حوزه انجام بدهد چیست؟ 5.ورود را از کارشناسی بهتر میدانید یا ارشد یا دکتری؟ دعابفرمایید    

 پاسخ: بنظر می رسد که اگر شخص به اهداف عالی حوزه آگاهی داشته باشد و لااقل شوق 60 یا 70 درصدی نسبت به فراگیری علوم حوزوی و معارف دین دارد بعد از کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا دکترا(هر وقت این دو شرط اولا فراهم بود) خوب یا لازم است به حوزه بیاید هم برای خود موثر است و هم برای جامعه البته هر کاری سختی خاصی دارد و اول ورود باید به سختی های آن نیز آگاه بود، اول مسئله ازدواج و دوم حقوق در حد ضرورت که در دانشگاه از حقوق خبری نیست بلکه باید حقوق هم بدهی، سوم وسوسه های شیطانی که مزایای ظاهری که عنوان و امثال آن باشد را ندارد، البته با توکل بر خداوند متعال و همت بلند و توجه به اهداف عالی در حوزه این مشکلات حل شده است . اگر با افراد کارشناس در مسائل علمی حوزوی و نیز مسائل معرفتی ارتباط داشته باشد با ترتیب خاص می تواند به اندازه ای درجات علمی و فقهی و عرفانی را طی کند، انسان از جهت فردی با بیانی که گفته شد به اندازۀ محدودی آن هم با امضای مجتهدین می تواند اجتهاد پیدا کند لکن قابلیت برای مرجعیت علمی و فقهی برای دیگران را ندارد حوزه رسالت بلندتری دارد افراد گوناگون را در سطوح مختلف علمی و معرفت دینی و تهذیبی را تربیت می کند .کارهایی که شخص قبل از ورود در حوزه و دانشگاه باید انجام دهد، اول ارتباط با عالمان دینی و دوم مطالعۀ معارف دین در حد ظرفیت خویش و سوم حفظ پاکی خود .

علم و سواد مطرح است یا جایگاه اجتماعی

سوال : سلام علیکم. یکی از آن چیز هایی که در عرف به عنوان یک کار صحیح مطرح می شود این است که میگویند من باید خوب درس بخوانم تا به من نگویند بی سواد. ازاین صفت خوب که همه مرا با سواد می دانند استفاده می کنم تا بتوانم به جامعه خدمت کنم. یا اینکه عرف می گوید انسان باید خودش را مطرح کند تا در جامعه جایگاهی پیدا کند تا بتواند منشاء اثر باشد. آیا این فرهنگ رایج مخالف دستورات دین در باب اخلاص نیست؟ 

 پاسخ: درس چون انسان را عالم می کند و علمی که نفعش به دیگران برسد مورد سفارش دین است از این جهت مخالفت با اخلاص نیست، زیرا عنوان مطرح نیست بلکه عالم شدن و خدمت به خلق خدا و مؤمنین مطرح باید باشد

جایگاه انسان در نظام هستی

سوال : با سلام و عرض ادب محضر استاد گرامی در کتابها میخوانیم و اساتید در کلاسها بیان مینمایند که انسان کامل مستجمع جمیع اسما و صفات الهی و مظهر اسم الله، می خواهم بدانم انسان معمولی نه معصوم مطلق است و نه معصیت کار مطلق جایگاهش در نظام هستی کجاست؟ از لطف جناب عالی پیشاپیش سپاسگزارم  

 پاسخ: هر کسی می تواند با تبعیت خالصانه از ائمه علیهم السلام به اندازۀ ظرفیت خویش از گناهان دور و به مقامات معنوی نایل شود و به همان درجه از صفات جمال و کمال الهی بهرمند می شود

 

ظرفیت و قابلیت اشتغال علمی برای هر شخص

سوال : با سلام . این جانب طلبه مقطع درس خارج هستم و به تحصل همزمان در رشته دیگری نیز اشتغال دارم کثرت کارهای روزانه و عقب افتادگی این کارها آن آرامش و فراغت ذهنی را از من در بیشتر اوقات روزانه سلب می کند لذا آن فراغتی را که برای توجهات شخصی به نماز و سایر امور از این دست است را از من گرفته است سؤال من این است که من چگونه این مشگل را بر طرف کنیم آیا درست است که بگویم شخصیت من طوری است که قابلیت اشتغال علمی به این نحو را ندارد و باید اشتغالات ذهنیم را همیشه کم کنم و مثلا در یک رشته فقط درس بخوانم و کار علمی و عملی انجام دهم یا اینکه مشکل از جای دیگری است و باید مسأله را طور دیگری حل نمایم به طوری که حتی با کم کردن اشتغالات علمی هم دوباره این مشکل درگیری ذهنی و عدم توجهات لازم در طول روز یا خستگی های روحی بر خواهد گشت ؟ من باید این مشکل را چگونه حل کنم با تشکر 

 پاسخ: باید انسان نظم در اموراتش داشته باشد و نیز هدف از طلبگی را بداند که تهذیب و خود سازی است لذا با برنامه ریزی هم به مسائل علمی پرداخت و هم به درس و بحث و رسیدگی به حالات نفسانی نیز داشت و آن نیاز به خلوت دارد که فراغت ذهنی و زمانی را می طلبد

آیا استاد سیر و سلوک می تواند درس نخوانده باشد ؟

سوال : بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم نظر شما راجع به استاد سیر و سلوکی که درس حوزه نخوانده ولی از افرادی چون علامه حسن زاده تاییدات عجیبی مبنی بر نورانیت بالا و نیز رسیدن به حقیقت دارا هستند،چیست؟

 

 پاسخ: نورانیت افراد دلیل بر توان دستگیری ایشان نمی شود، استاد سیر و سلوکی باید علم به دین و وظایف دینی داشته باشد و خودش نیز راه رفته باشد و به خودش نیز دعوت نکند و به این امور شناخته شده باشد

چرا خواب نمی بینم

سوال : سی و سه ساله هستم. اما تقریباً هیچ گاه خواب های معنا دار و بشارت دهنده و رؤیای صادقه نمی بینم. آیا این دلیلی بر پستی روح من و همچنین نداشتن سعه وجودی من است. در حالیکه در خیلی از افراد اینگونه نیست. مثلاً یکی از اقوام ما می گفت که از یک هفته قبل از سفر به عتبات هر وقت می خوابیده خواب می دیده که در حرم حضرت علی (ع) است. آیا می شود استنباط کرد که روح من خیلی آلوده تر و پست تر از روح این فامیلمان هست. اگر واقعاً چنین هست چکار باید کرد که روح من از این وضعیت خارج شده و زمینه رشد و تعالی من فراهم گردد؟ با تشکر

 پاسخ: خواب دیدن دلیل قطعی بر خوب بودن شخص نمی شود همچنان که خوب ندیدن نیز علتش پستی انسان نیست آنچه مهم است ین است که انسان در فکر و اهتمام خوب بودن باشد و عملا دنبال آنچه خدا و ائمه علیهم السلام می فرمایند باشد . ارتباط قلبی صادقانه با خدا و ائمه داشتن مهم است

راهکاری برای یک طلبه درمانده

سوال : بسمه تعالي با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت همه مسئوليني كه در اين سايت استاد مشغول فعاليت هستند و همچنين كساني كه اين مطالب ناب و نغز و معارف بي بديل را پخش مي كنند اجرتان با آقا امام زمان انشاءالله از مسئولين سايت در خواست مي كنم گر امكانش هست جواب اين سوال را برايم ايميل كنند بخاطر اينكه كار با سايت را به درستي بلد نيستم و لذا ترس از اين دارم كه جواب سوالم را نتوانم پيدا يا بگيرم . با تشكر فراوان از شما استاد از اينكه مي خواهيد وقتتان را براي خواندن نامه ي بنده بگذاريد بسيار ممنون و متشكرم . استاد بي مقدمه بگويم : طلبه اي هستم پايه ي پنجم حوزه ، غرضم از اين نامه اين است كه بگويم استاد درمانده و پريشان شده ام حال نمي دانم چطور شرح حالم را بدهم . استاد 5 سال از طلبگي ام ميگذرد اما هيچ كاري نكرده ام هم از لحاظ علمي و هم معنوي و هم سياسي بسيار ضعيفم . از لحاظ علمي : تا اين حد ضعيفم كه حتي يك متن عربي را هم درست نمي توانم بخوانم يك متن كه چه عرض كنم حتي يك خط را با اشكالات زيادي مي خوانم .و حال كه 5 سال از طلبگي ام ميگذرد نه 3 سال اول كه ادبيات بود را خوب كار كردم و نه اين 3 سال دوم كه فقه و اصول است . گاهي يأس به سراغم مي آيد و مي بينم كه 5 سال گذشته و در اين 5 سال هيچ كاري نكرده ام و ديگر هم نمي توانم برگردم و دوباره بخوانم . و درس هايم را فقط صرف گرفتن نمره و ... خوانده ام تا به حال. بعضا برنامه ريزي كرده ام كه دروس را مرور كنم ولي عملي نشد تا اين حد كه حتي حسابش از دستم در رفته است كه بخواهم بگويم چند مرتبه برنامه ريخته ام براي مرور و عملي نشده ، زيرا دروس همين پايه را بايد مطالعه و مباحثه كنم و ديگر مشكلات كه اجازه نمي دهد . و وقت كافي نيست و از طرفي هم دستم خالي است كه حتي كتاب ساده ي عربي را هم بخواهم بخوانم به دنبال شرحي هستم كه با شرح بخوانم . از لحاظ معنوي : استاد خيلي سير و سلوك را از أوائل طلبگي ام دوست داشته ام و هم اكنون هم همينطور . لذا گاهي شروع به اعمالي ميكردم و بعد از مدتي دست مي كشيدم و حتي به واجباتم هم ضربه مي خورد و در برنامه ريزي معنوي هم از دستم در رفته است كه بخواهم بگويم چند مرتبه برنامه ريخته ام و عملي نكرده ام يا مدت كمي عمل كرده ام و ضربه هم خورده ام . 5 سال است در طليگي هستم و بعضا دچار گناهاني شده ام كه شرم دارم نام ببرم از جمله كبائر و صغائر . و بعضا برنامه اي مي ريختم از جمله : 40 روز مناجات شعبانيه ، يا 40 نماز جناب جعفر يا نماز حضرت زهراء يا نماز امام زمان يا 1 ساعت بيداري سحر يا يك جزء قرآن در طول روز يا 40 زيارت عاشورا با صد لعن و صد سلام و ... و بعضا اين اعمال را با هم انجام مي داده ام و شايد اين موارد هيچ كدامش به 40 روز نرسيد 1 هفته يا 2 هفته و ... تمام مي شد و بعدش هم حتي دچار گناهاني شده ام و حتي به واجلاتم هم ضرر وارد كرده است و بعد از اين يا قم مي روم يا مشهد يا ... توبه اي ميكنم و باز همين اعمال و باز توبه شكني و باز ... تا حدي كه شمارشش از دستم در رفته است و تا حال كه 5 سال از دوران طلبگي ام ميگذرد از لحاظ علمي و معنوي همينطور بوده ام و اين 5 سال را تا به حال اينطور طي كرده ام و همه اش گرفتار اين مسائل بوده ام و لذا در حال حاضر كه چه عرض كنم خيلي وقت است كه دچار پريشاني و درماندگي و غم شده ام و گاهي يأس هم به سراغم مي آيد و اين موقعي شدت مي گيرد كه دچار گناهي خاص هم بشوم . نمي دانم چه بايد بكنم ؟ از لحاظ سياست و آگاهي هاي سياسي : هم كه خيلي ضعيفم حتي گاهي نمي دانم در حال حاضر در كشور چه مي گذرد حتي موقعي كه شرائط خاصي هم پيش مي آيد هم همينطور هستم حتي نمي دانم وزرا چه كساني هستن و فاقد تحليل سياسي هستم و ... پايان : حال و وضعم هم در حال حاضر همينطور است بعضا به مطالعات متفرقه روي مي آورم ، بعضا حفظ قرآن را شروع ميكنم ، بعضا مباحث اخلاقي شروع مي كنم اما هيچ كدام نه دوام داشته است و نه به نتيجه رسيده ام و نه ... . استاد اميدوارم با دستوراتي عملي از اين راه و مسير و افكار و ... نجاتم دهيد . و بفرمائيد كه بايد چه كنم ؟ ممنون و تشكر از اينكه وقت عزيزتان را براي خواندن اين نامه گذاشتيد . التماس دعا . باز از دوستان سايت درخواست دارم اگه امكانش هست جواب را برايم ايميل كنند با تشكر  

 پاسخ: توجه به این امور لازم است : اول : تصمیم جدی بر اصلاح علمی و عملی با توکل بر خداوند داشته باشید . دوم: توجه مستمر به هدف از طلبگی و مزایای دستیابی به آن هدف، سوم: برنامه ریزی در اوقات فراغت برای دوره کردن درسهای گذشته و اهتمام به مراعات کردن قواعد ادبی در متون درسی که می خوانید و مباحثه می کنید. چهارم: توجه به موفقیتهای شبی که پیدا می کنید و شکر الهی را بجا آورید . پنجم: در برنامه های معنوی اهتمام اصلی را به انجام واجبات و ترک محرمات دهید و مطالعات اخلاقی را در این زمینه داشته باشید مانند کتاب واجبات و محرمات در اسلام تالیف آیت الله مشکینی و گناهان کبیرۀ شهید دستغیب و گناه شناسی آقای قرائتی ، علت ناموفقیت های عملی شما همان ریختن برنامه های سنگین مستحبی است شما فقط مستحبات شبانه روز را مانند نماز اول وقت با جماعت و دوام طهارت و خواندن لااقل 20 آیه از قرآن و خواندن تعقیبات نمازهای واجب به اندازۀ توان، انجام دهید و مقداری استغفار هم برای زدودن آثار گناهان داشته باشید با پشیمانی از انجام آنها و تصمیم بر ترک آنها همراه با توسل به ائمه علیهم السلام با خواندن زیارات ایشان در ایام هفته . موفق باشید

رضایت والدین

سوال : سلام پدرم چند ماهیه فوت کرده من در زمان حیاتش خیلی اذیتش کردم قبل از فوتش ازش حلالیت گرفتم ایشونم حلال کردن اما من هنوز از ته دل راضی نشدم که منو بخشیده باشن چطور میشه بفهمم که واقعا منو بخشیده؟ایا حتی اگر بخشیده باشن فرزندان اینده ی من هم همون رفتاری که من با پدرم کردم رو با من میکنند یا نه؟  

 پاسخ: با انجام کارهای خوب بیادش باشید یعنی اگر واجباتی به عهدۀ او بوده انجام دهید و سپس نماز و قرآن و دعا و ذکر و توسل برایش انجام دهید و نیز خیرات به دیگران بدهید به نیت او انشالله دعاگوی شما خواهد بود و اگر از اذیت کردن او واقعا پشیمان شده باشید انشاالله تاثیر در فرزنداو شما نخواهد داشت و همواره دعا برایش کنید

 

روش تربیتی علامه طباطبائی و اجازه تربیت ایشان

سوال : 1- علامه طباطبایی غیر از مرحوم استاد شما به کس دیگری هم اجازه تربیت داده اند؟ 2- آیا سبک تربیتی علامه طباطبایی با مرحوم حداد تفاوت دارد؟ و اصلا آیای حداد اجازه شاگرد پروری داشته اند؟ با تشکر  

 پاسخ: سراغ ندارم . خیلی به سبک مرحوم حداد آگاهی ندارم لکن آن مقداری که از بعضی ها شنیده ام و در نوشته های مرحوم آقای تهرانی دیده ام بیشتر به ذکر اهمیت می داده اند ولی مرحوم علامه بیشتر به مراقبه و مراتب آن و این را هم نمی دانم که ایشان اجازه شاگرد پروری داشته اند یا خیر

دانشجوی ترم 8 دانشگاه هستم میخواهم طلبه شوم

سوال : با عرض سلام خدمت استاد بزرگوار با توجه به این که بنده دانشجوی ترم 8 دانشگاه هستم در سن 22 سالگی ورود به حوزه را برای من دیر نمیدانید؟ در ضمن تا کنون مطالعات با برنامه ی حوزوی نیز نداشتم. پیشنهاد شما برای من چیست؟ و به نظر شما شرایط برا ی طلبه شدن چیست؟

 پاسخ: اگر درک اولیۀ شما نسبت به حوزه خوب باشد و نیز شوق60 یا 70 درصد به این مسیر داشته باشید دیر نیست ورود در حوزه، اول با حوزۀ دانشجویی در دانشگاهها آشنا شوید سپس به حوزه وارد شوید

 

علوم غریبه چند قسم است ؟

سوال : بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت شما 1 علوم غریبه چند قسمت است و آیا هرکس میتواند آنرا یادگیرد و اگر کسی شخصی با ایمان بود و علاقه به یادگیری این علوم داشت چه کند؟ با تشکر از شما

 پاسخ: اولا بنده اطلاعی به این موضوع ندارم و ثانیا آنچه برای انسان مؤمن لازم است آنست که در مسیر بندگی حق تعالی بودن با داشتن اعتقادات صحیح و انجام اعمال صالح بطور مستمر و آگاهی از آنها است . بدانید که معارف دین و قرآن و سنت بسیار گسترده و عمیق است که هر مقدار در آن انسان وارد شود جای بیشتر وارد شدن را دارد. وقت خود را در این امور صرف نکنید که شاید مورد مؤاخذه قرار گیرید

چاره ای برای رفع شبهات ذهنی

سوال :  با سلام برخی مواقع شبهاتی در رابطه با مسایل سیاسی یا دینی بی اختیار به ذهنم می آیند و از دهنم خارج می شوند دلیلش چیست و چگونه انها را برطرف کنم؟

 پاسخ: انسان همواره به جهت وسواس ذهنی امتحان میشود که آیا به آنها اعتنا می کند تا به آنها اعتقاد پیدا کند یا در عمل آنها را انجام دهد یا خیر؟ در حقیقت از این طریق امتحان می شود که طریق سعادت را در جهت عقیده و عمل انتخاب می کند یا خیر در این مواقع باید به یقینیات در عقیده و عمل توجه کرد و به شبهات بی اعتنا شد و به خدا پناه برد از تاثیر آنها، گفتن اعوذ بالله من الشیطان الرجیم یا ذکر لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم برای رفع این وساوس یا ضعیف شدن تاثیر آن ها مطلوب است

آیا هر دعائی مستجاب می شود ؟

سوال : با سلام. حضرت استاد مستجاب شدن دعا به چه معنی است؟ اگر انسان با اختیار خود از خدا بخواهد که بر او تسلط یابد و او را به سعادت برساند، این امر محقق میشود؟ اگر «بله» آیا این تسلط با اجبار فرق دارد؟ با تشکر  

  پاسخ: باید دعایی که می کنیم معقول باشد مثلا دعا کنیم بدون اختیار ما را انسان خوبی کند و ما زحمت نکشیم این غیر معقول است بله اگر بخواهیم خوب شویم و از او هم کمک بخواهیم او حتما کمک می کند و اسبابش را فراهم می کند چنانکه فراهم کرده است .

نظر شما در باره ارتزاق از شهریه طلبگی چیست ؟

سوال : بعضی از علما معتقند که طلبه تا می تواند نباید از شهریه حوزه استفاده کند و باید از طرق دیگر به کسب روزی بپردازد ولی بعضی نیز معتقدند که ارتزاق از شهریه مطلوبیت دارد زیرا فرد را نان خور امام زمان علیه السلام می کند و بهتر است که انسان در آمدهای دیگرش را انفاق و از راه شهریه حوزه ارتزاق کند. نظر حضرت عالی در این مورد چیست؟  

  پاسخ: اگر به تحصیل مخلصانه مشغول باشیم رضایت امام زمان –علیه السلام- را تحصیل کرده و ایشان رضایت به صرف سهم امام دارند

نمی توانم در جمع سخنرانی کنم

سوال : بسمه تعالی سلام من الرحمن نحوجنابکم فان سلامی لایلیق بباکم باعرض سلام وادای احترام محضرمبارکتان اینجانب طلبه ای هستم که به هنگام صحبت وسخنرانی رسمی درجمع ،مخصوصاجمع طلاب واساتیددچاراضطراب واسترس میشوم وکیفیت کارم پایین می آیدبه طوری که گاهی اثراضطراب درصدایم اشکارمیشودلذاازحضرتعالی چاره کارخویش راتقاضامیکنم.ادام الله ظلکم 

پاسخ: اول باید توکل به حق تعالی و توسل به اهل بیت علیهم السلام داشت و دوم باید به دیگران و این که آن ها نگاه می کنند بی اعتنا بود و همچنین دیگران را مانند خود دانست و تلقین کرد که آن ها مانند دیوار یا ستون هستند که انسان با آن ها سخن می گوید این کار را از دقایق کم و جمعیت کم باید شروع کرد تا قوت نفسانی پیدا شود .

نمی توانم برای نماز صبح بیدار شوم

سوال : با سلام و تشکر فراوان. اگر کسی در بیدار شدن برای نماز صبح مشکل دارد راهکار حل این مشکل چیست؟ التماس دعا  

پاسخ: شب دیر نخوابید و دیر غذا نخورید و غذای سنگین نخورید و در روز هم مواظب باشید گناه نکنید و بعضی آداب خواب را بخوانید مانند آیه الکرسی و سه مرتبه سوره توحید و تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها و آیه آخر سورۀ کهف

انعقاد نطفه در زمان های خاص

سوال : انعقاد نطفه در اوقات مکروه مانند اوقات قمر در عقرب یا اول واخر ماه چه تاثیراتی میتواند در فرزند یا والدینش داشته باشد؟ و این اول و وسط و اخر ماه ویا روز های چهار شنبه ، مقصود( شب )اول ماه است یا (کل) روز اول ماه یا روز اول ماه تا (ظهر یا عصر) یا....چگونه است خلاصه؟ 

پاسخ: تاثیرات این امور را ما درک نمی کنیم فقط تعبد به دستورات شرع مقدس داریم و آنچه را که فرموده اند حق می دانیم. مقصود شب یا روز عرفی است که تمام آن را شامل می شود

همسرم می گوید میز ناهار خوری بخرم

سوال : سلام همسر شخصی اصرار دارد که میز نهار خوری بخریم ولی ایشان می گوید که زندگی ما ساده باشد بهتر است. البته اختلاف شدید هم نیست. چه باید کرد؟

پاسخ: اگر میتوانید او را راضی کنید به ساده زیستی لکن وسایل ضروری را فراهم کنید خیلی بهتر است .

نحوه رابطه ی هدایتی با دوستان در محیط دانشگاه

سوال : با سلام،با این وضع دانشگاه ها با دوستانمان چه نوع رابطه ی هدایتی داشته باشیم؟چه مواردی را از دین به آنها بگوییم ؟ آیا بگوییم که به نامحرم نگاه نکن آیا با این وضع جامعه می توان به دانشجو این دستور دینی را تزویج کرد لطفا در این راستا توضیح دهید بکلی گنگ هستیم...

پاسخ: رابطۀ ضروری دوستانه و یا اخلاق خوب داشته باشید و روی اصول دینی و ضرورت دین داری تکیه کنید و اول مسائل را به طور منطقی درک کنید و سپس آن را منتقل کنید یعنی قواعد ایمان و پایداری عملی بر مسائل دینی و مضرات بی ایمانی یا پایبندی به آن ها را تبیین کرده و نمونه های عینی آن را در جامعه بیان کنید .

قطع رابطه با ارحامی که خمس نمی دهنند

سوال : باسلام با توجه به آثار سو، مصرف غذاهایی که صاحبان آنها اهل پرداخت خمس نیستند، به خصوص در دوران بارداری، تکلیف چیست؟ آیا در صورتی که خودمان خمس غذای مورد نظر را پرداخت کنیم، اثر سوء آن بر جنین از بین می رود یا خیر؟ با پرداخت تمام پول غذا چطور؟ در صورت منفی بودن پاسخ، تکلیف چیست؟ قطع رابطه با این افراد در مدت بارداری؟ یا اینکه قطع رابطه و ایجاد این ناراحتی موجب رنجش افراد شده و اثر سوء آن بدتر است؟ تقاضا می کنم راهنمایی فرمایید. در پناه حق

پاسخ: قطع رابطه با ارحام جایز نیست بلکه باندازۀ ضرورت باید رفت و آمد داشت و در این صورت چون علم ندارید که در آن چیزی که می خورید خمس تعلق گرفته است لذا اگر احتیاطا خمس دهید یا پول همۀ آن را بدهید، انشاءالله تاثیر سوء ندارد .

 

نظر جناب عالی در مورد تندخوانی چیست؟

سوال : نظر جناب عالی در مورد تندخوانی چیست؟آیا برای طلبه ها خوب است؟برای کسی که می خواهد به اجتهاد برسد،مفید خواهد بود؟باتشکر

پاسخ: اگر مقصود از تند خوانی ، خواندن دو پایه مثلا در یکسال است اگرتوان ذهنی باشد و فشار نیاورد اشکالی ندارد و اگر مقصود معنای رایج آنست صحیح نیست .

پدرم در نماز خواندن کاهل است

سوال : با سلام،پدر بنده در نماز خواندن کاهل است راهنمایی بفرمایید.(نماز نمی خواند)انذارش کنم یا تبشیر؟

پاسخ: باید با زبان نرم و راه صحیح سفارشات خدا و پیامبر و ائمه- علیهم السلام- را مطرح کرد و این راه بهترین راهست و از خود چیزی نگوییم و بصورت امر یا نهی هم نباشد زیرا پدر و مادر خصوصیات ویژه ای دارند باید مناسب با شأنشان با ایشان برخورد کرد

خانواده ام سست اعتقادند چه کنم؟

سوال : با سلام و عرض ادب خانواده و بستگان بنده در مقابل اعتقاداتم موضع های مخالفی دارند و متاسفانه به عقاید بنده بی اعتنا هستند و نهی از منکر هم نتیجه نداشته برای مثال حجاب بین غیر محارم رعایت نمیشود و مواردی این چنینی. حال من باید چه کنم؟ قطع ارتباط کنم؟ یا عقایدم را بروز ندهم؟ ویا...

پاسخ: از ارتباط ضروری و در حد لازم با بستگان دسته اول مانند پدر و مادر و خواهر و برادر دست بر ندارید و با دیگران لزومی ندارد ارتباط تنگاتنگ داشته باشید تا عقاید شما زیر سوال برود و از خداوند هم توفیق بر ادامه راهتان بخواهید .

 

نشریه طنز در محرم و صفر

سوال :با سلام و تسلیت و به امید قبولی عزاداری، نشر نشریه دانشجویی با مطالب با ته مایه های طنز بعد از بیستم محرم برای توزیع در دانشگاه آیا شرعاً مشکل دارد؟(هر چند که فکر می کنیم معتقد هستیم و دوست نداریم که در این ماه این کار را انجام دهیم، امّا ضروریاتی پیش آمده است)

پاسخ: نشر طنز حرمت شرعی ندارد اگر محتوایش مطالب حرامی نداشته باشد مانند تهمت یا غیبت یا مسخره کردن شخص معین یا یک ملیت و امثال آن ، لکن مناسب با شأن محبین ائمه- علیهم السلام- نیست .

جمله مندرج بر روی قبر مرحوم علامه طباطبائی ره به چه معنی است

سوال : باسلام خدمت استاد گرانقدر و عرض تشکر که سوالات را پاسخ میفرمایید . حضرت استاد این جمله که بر روی قبر علامه فقید طباطبایی درج شده چه معنایی دارد المرتقی الی جنت الذات ؟

پاسخ: حقیقت این معانی را نمی فهمیم شاید معنایش این باشد که ایشان به مقامی رسیده اند که ذات پاک حق تعالی را با نورانیت بالای قلبی و ایمانی شهود کرده اند و به خطاب جانبخش(وادخلی فی جنتی) که در سورۀ فجر آمده نایل شده اند .

از ورود در امر قضاوت بیمناکم

سوال : بسمه تعالی باسلام. طلبه ای هستم که به امر قضامیخواهم واردشوم.البته باوجود ابهام وخوف از سوئ عاقبت استخاره هم گرفتم.که خوب امد.ولی باز از عاقبت کار بیمناکم لطفا راهنمایی بفرمایید اگر وارد این کار شوم ایا دینم سالم میماند؟چه توصیه ای میفرمایید؟

پاسخ: اگر با علم به احکام شرعی و دقت در موضوعات و قصد احیای حقوق مؤمنین و رفع تخاصم بین آن ها برای خدا نه برای درآمد وارد شوید با توکل مستمر بر خداوند متعال و توسل به ائمه و امام زمان – علیهم السلام- مطلوبست وارد شوید بشرط مواظبت دقیق بر عدم تطمیع یا تهدید از طرف مدعیان حق و عدم پذیرش هدیه از طرف ایشان یا طرفدارانشان یا عدم پذیرش سفارش نابجا از جانب بعضی صاحب منصبانی که نمی خواهند حکم الهی جاری شود که در صورت عمل نکردن به سفارش ایشان شما برکنار می شوید باکی نداشته باشید .

میخواهم ازدواج کنم

سوال : بسمه تعالی با سلام خدمت حضرت استاد پیش از این چند نامه فرستادم ولی پاسخی نداشت همینک از محضرتان سوال دارم لطفا جواب بدهید. بنده 26 ساله هستم ولی نه شغل مناسبی دارم و نه درسم تمام شده فعلا دانشجو هستم و فرزند آخر خانواده هستم ولی مادر اصرار دارد بنده را داماد کند در صورتی که واقعا شرایط ازدواج را ندارم . از شما میپرسم بنده باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید.  

پاسخ: اگر خانواده وسائل ضروری ازدواج را در حدّ شئونتان فراهم می کنند و شما هم در پی کار مناسب باشید و تدریجا درس را تمام کنید ازدواج مناسب و شاید لازم باشد . توکل بر خدا هم بکنید .

میخواهم حقم را بگیرم

سوال : سلام خدمت شما. امتحان شفاهی حوزه داشتم و استادی که از من امتحان گرفت بلد نبود . من درست جواب میدادم غلط میگرفت. قبول هم نمیکرد. با اینکه من با تحقیق میدانم که جواب من درسته. ایشان ادعای زیاد داشتند که آدم ملایی هستند. ( به این شکل چند بار نمره ی ما را ندادند) با این توضیحات میخواستم بدونم وظیفه بندگی چه چیزی را در این موارد اقتضا میکند. آیا باید پیگیر بود که حق خودمان را بگیریم یا اگر گذشت کنیم نورانیت بیشتری دارد؟

پاسخ: اگر بتوانید از راه مشروع و معقول پیگیری کنید و به حقتان برسید خوبست .

آیا شما عرفان را قبول دارید

سوال :سلام شما عرفان را قبول دارید؟ یا اینکه نظر دیگری دارید؟ با تشکر  .

پاسخ: عرفان که همان معرفت خداوند و اسما و صفات و افعال الهی است و زیر بنای امور دیگر دین است متن قرآن و سنت بوده و نمی توان آن را قبول نداشت .

چرا صدای زن در موسیقی حرام است

سوال :با سلام و ادب.میخوام بدونم چرا صدای زن در موسیقی است؟ اگراثبات شود برایم با دلایل منطقی از شما ممنون میشم. آیا صدای مرد در موسیقی هم برای زن حرام است؟ باید اولا به این امور تعبد داشت چون مرجع تقلید انسان آن را بواسطۀ استفادۀ از دین حرام داشته باید آن را حرام دانست و ثانیا اصل موسیقی حرام نیست بلکه اگر آن را به قصد لذت بشنود حرام است و نیز اگر او صدایش را بگونه ای قرار دهد که دیگران به حرام می افتند.

پاسخ: باید اولا به این امور تعبد داشت چون مرجع تقلید انسان آن را بواسطۀ استفادۀ از دین حرام داشته باید آن را حرام دانست و ثانیا اصل موسیقی حرام نیست بلکه اگر آن را به قصد لذت بشنود حرام است و نیز اگر او صدایش را بگونه ای قرار دهد که دیگران به حرام می افتند.

آیا میزان درس خواندن برای مرحوم پهلوانی مهم بود

سوال :سلام علیکم حضرت استاد آیا مرحوم آیت الله پهلوانی در ضمینه های علمی هم مانند ضمینه های عملی فعالیت داشتند ؟آیا برای ایشان میزان درس خواندن سالک مهم بود ؟ برای شما چطور آیا مهم است ؟ خودشان با دوستشان آیت الله جعفری بحثهای اجتهادی داشته و تمامی فعالیت های ایشان علاوه بر تربیت افراد، علمی بوده است لکن در معارف گوناگون و عمیق توحیدی و نوشته های ایشان شاهد بسیار خوبی بر این مطلب است . بنظر می رسد سالک هر مقدار در مسائل علمی بویژه معارف قرآن و سنت وارد و پختگی داشت باشد در محکم بودن در راه و استفاده های روحی خود و استفاده رساندن به دیگران موفق تر است زیرا مباحث علمی ابزار بسیار خوب روشنایی و بصیرت در دین و سیر الی الله است و بیشتر انحرافات از جهل و خود خواهی سرچشمه می گیرد، لکن نباید فقط به مباحث علمی اکتفا و تکیه کرد .

پاسخ: خودشان با دوستشان آیت الله جعفری بحثهای اجتهادی داشته و تمامی فعالیت های ایشان علاوه بر تربیت افراد، علمی بوده است لکن در معارف گوناگون و عمیق توحیدی و نوشته های ایشان شاهد بسیار خوبی بر این مطلب است . بنظر می رسد سالک هر مقدار در مسائل علمی بویژه معارف قرآن و سنت وارد و پختگی داشت باشد در محکم بودن در راه و استفاده های روحی خود و استفاده رساندن به دیگران موفق تر است زیرا مباحث علمی ابزار بسیار خوب روشنایی و بصیرت در دین و سیر الی الله است و بیشتر انحرافات از جهل و خود خواهی سرچشمه می گیرد، لکن نباید فقط به مباحث علمی اکتفا و تکیه کرد

توجیه هدیه به همسر

سوال : سلام آیا هدیه گرفتن برا همسر مربوط به سن خاصی است؟ یا اینکه اگر سن هم زیاد شود هدیه دادن خوب است؟ با تشکر

پاسخ: در هر سنی هدیه دادن خوبست و موجب زیاد شدن محبت و گرمی کانون خانواده می شود .

بوسه به دست همسر

سوال :با سلام واحترام بوسيدن دست همسر از نظر اخلاقي چه حكمي دارد؟

پاسخ: برای استحکام محبت و روابط خانوادگی بعضی از اوقات عیبی ندارد بشرط این که رسم نشود و مسائل دینی تحت الشعاع قرار نگیرد .

زمان نماز اول وقت

سوال : سلام علیکم،منظور از اول وقت برای اقامه نماز چیست؟

 پاسخ: مقصود اول عرفی است که حدودا تا یک ربع را هم شامل می شود .

 

امام زمان عج را چگونه ملاقات کنم

سوال : سلام علیکم حاج اقا من نوجوان 16 ساله هستم. چگونه می توانم به امام زمان (عج) برسم؟  

پاسخ: ما باید اول اعتقاداتمان را نسبت به اصول پنج گانه محکم کنیم و ثانیا: با مجالس دینی و عالمان دینی ارتباط داشته باشیم و ثالثا: به وظایف دینی آشنا باشیم و به واجبات عمل کرده و از محرمات دوری کنیم و توسل به ائمه علیهم السلام هم داشته باشیم همین مقدار کفایت می کند در تحصیل رضایت امام زمان علیه السلام و رسیدن به آن حضرت .

 

زمان ازدواج يک طلبه

سوال : وقت معمولي براي ازدواج طلاب معين كنيد در چه پايه اي يا سني ؟ كه به تحصيل طلبه مشكل ايجاد نكند لطفا در اين مورد توضيح كامل بدهيد.

پاسخ: افراد در این جهت مختلفند به نظر حقیر اگر کسی در سنین حدود24 سالگی و بعد از پایۀ 7 باشد معمولی است، اما اگر ازدواج نکند به حرام می افتد و راه کارهای کنترل قوۀ شهوانی هم برای او مفید نبود در سنین22 سالگی و در نهایت20 سالگی با مشورت در امر ازدواج با افرادی که تجربه در مسائل خانوادگی دارند عیبی ندارد به شرط این که برنامۀ درسی را تنظیم کند .

چه اعمالی برای ماه رمضان پیشنهاد میکنید؟

سوال : چه اعمالی برای ماه رمضان پیشنهاد میکنید؟  

 پاسخ: شرکت در مجالس مذهبی و علمی و قرآنی ، خواندن یک ختم قرآن ، خواندن دعاهای سحر و هر مقدار از دعاهای ماه که امکان دارد و خسته نمی شوید ، از همه بالاتر دوری از گناهان و انجام واجبات است .

 

ازدواج معلم و شاگرد

سوال : آیا یک معلم می تواند باشاگرد خود ازدواج نماید؟  

 پاسخ: اگر شرایط شرعی جمع باشد اشکالی ندارد .

 

ذکر با حرف ندا و بدون آن

سوال :سلام تفاوت ذکر با حرف ندا (یا) و بی حرف ندا در چیست؟ مثل یا الله و الله ذکر یا اول و یا اخر نیز تفاوتی دارد که با حرف ندا یا بی حرف ندا بکار بروند؟ برای چه موردی بکار می روند؟ با تشکر  

 پاسخ: شاید بدون یاء لطافت بیشتری دارد که باید شخص به آن لطافت برسد تا بتواند از آن استفاده کند ما باید نوعا آن گونه که در دعاها رسیده بگوییم .

 

علاقه شديد به تعليم اما بي حوصله

سوال : بسم الله الرحمن الرحيم سلام عليكم/ اينجانب علاقه شديدي به تحصيل دارم و گاهي از اوقات (طولاني)مي شود كه (مي دانم وقتم تلف مي شود همچنين
مي دانم كه جواني ام ميرود)وقتم را تلف مي كنم به اين صورت كه حوصله ندارم دستوري بفرماييد؟

 پاسخ: باید به فضایل ارتباط با علوم و تعلیم و تعلم توجه کرد و نیز به آسیب های قدر ندانستن از فرصتها و زمان طولانی توجه نمود تا رغبت و میل به تحصیل پیدا شود .

طلبه شاغلم آيا شهريه بگيرم

سوال : باسلام.بنده10سال است که طلبه هستم وحدود4 سال است که شاغل در کارهای فرهنگی وقرآنی دولتی شده ام.امااین چندسال راسرکلاس درس نمیرفتم وخودم درس میخواندم وامتحان میدادم وازآنجایی که وضعیتی کاری موقت بود لذا شهریه هم میگرفتم والبته الان دیگر قطع شهریه کرده ام اما از برخی امتیازات حوزه استفاده میکنم مثل کارت اعتباری پارسیان وهنوز هم درس را خودم میخوانم وارتباط با حوزه را قطع نکرده ام.الان تکلیف آن مقدارشهریه که گرفتم چیست با این توضیح که توان بازپرداخت آن را ندارم.لطفاراهنمایی دقیق بفرمایید تا گرفتاردر دنیا وآخرت نشوم.متشکرم استاد.  

  پاسخ: باید با دفاتر شهریه وضعیت خود را بگویید اگر کار شما را صحیح دانستند مشکلی ندارد البته به نظر حقیر مشکلی ندارد چون مشغول تحصیل بوده و هستید ، ولی حضور در کلاس فواید بسیاری دارد که نباید از آن غفلت کرد

 

با بستگان بدحجاب چه کنيم

سوال : با سلام خدمت استاد بزرگوار چند سوال از محضر شما داشتم: 1. آیا داشتن ارتباط با فامیلی که پوشش اسلامی را رعایت نکرده و اهل نماز و روزه و دیانت نیستند مشکلی دارد و با فرض اینکه توان هدایت آنها را در خود نمی بینم و فقط 10 درصد احتمال مید هم بتوان البته اگر خودم قاطی نشوم (طلبه هستم) 2. ارتباط دور را دور و تلفنی آیا تاثیری در سیر و سلوک دارد یا اینکه حتما بادی حضوری و مشافهتا باشد ممنون

  پاسخ: ارتباط در حد ضرورت که مشکل اخلاقی پیدا نکنید ، لازم است ، ارتباط از دور نیز مفید در سیر و سلوک است اما دیدن از نزدیک هم لازم است .

وظيفه پدر و مادر نسبت به فرزندان چيست؟

سوال : 1. از آيت الله استاد شيخ محمد باقر تحريري درباره مسائل زير نصيحتى مى خواهيم: الف: آن چه بر پدر و مادر در تربيت نسل هاى آينده واجب است; ب: وظيفه پدران در نگهدارى و حفظ خانواده و صيانت از آن در مقابل انحراف; ج: وظيفه والدين نسبت به نوجوانان؟ 2. بهترين اعمالى كه وسوسه شيطان را از قلب انسان دور مى كند چيست؟ 3. بسيارى از خانواده ها از كثرت مشكلات و مصائب خانواده شكايت مى كنند، آيا راه كار اسلامى يا دعا يا نمازى براى رفع نحوست از خانه و خانواده و براى كاهش مشكلات و مصائب و طرد آنها وجود دارد؟ 

  پاسخ: بر پدر و مادر مومن لازم است شرایط خانه را با انجام طاعات و دوری از محرمات و دور کردن وسایل حرام و با کسب حلال و نصیحت مستمر و اخلاق نیکو و رفتار صحیح و عاقلانه و مودبانه در تربیت نسل آینده آماده کنند بویژه با فراهم کردن کتابهای دینی و رفتن به مجالس مذهبی مناسب و تفریحات سالم دینی و زیارات ائمه علیهم السلام و ارتباط صحیح دینی با دوستان و خویشاوندان و فراهم کردن لوازم ضروری منزل و رفاه وپرورش استعدادهای علمی و یا فنی و عملی ایشان در حد امکانشان شزایط تربیت ابعاد وجودی فرزندان را آماده کنند . بهترین عمل برای دور کردن وسوسه ی شیطان ، اول پناه بردن خالصانه به خداوند و سپس بی اعتنایی به آن وسوسه که به عمل منجر نشود و سوم توجه به امور مفید و سر گرم شدن به رفتار یا افکار مناسب . خلاصه بی کاری یکی از راه های نفوذ شیطان در نفس است . اولا : نمازها و دعاهایی در مفاتیح الجنان برای برآورده حاجات آمده و نیز برای رفع مشکلات ثانیا : باید دقت در علت پیدایش مشکلات کرد چون نوعا خودما موجب آن می شویم مانند تصمیمات صحیح نگرفتن در کارها ، انجام گناهان ، بد اخلاقی ها ، رفتار نامناسب فامیلی و دوستانه

با جاي مهر روي پيشاني چه کنيم

سوال : باسلام و تشکر از استاد عزیز حضرت اقا مدتی است بر اثر سجده بروی پیشانیم جای هر و یک اثری از سجده مانده است . حال می ترسم اگر سجده میکنم دیگر برای خدا نباشد بلکه برای تقویت آن جای مهر و خدایی نکرده برای ریا کردن باشد ! لطفا راهنمایی بفرمایید ! 

  پاسخ: نباید سر را به مهر فشار داد و جای آن را باید با مالش دادن پاک کرد .

 

نظر شما در باره ابن عربي چيست ؟

سوال : سلام عليكم. اگر ممكن هست در خصوص شناخت بهتر ابن عربي كلماتي بفرماييد. عجيب هست كه برخي او را در عصمت و برخي ديگر عكس آن ميدانند.البته دلايل گروه اول شهودي و گروه دوم استدلال از نوشته هايش هست.گروه اول او را زنده كننده دين و گروه دوم محو كننده دين ميدانند. 

 پاسخ: قطعا انسان هاي غير معصوم چه در حوزه علوم و يا حوزه عمل اشتباهاتي دارند ، ما بايد بدانيم که دين تنها معارف ساده اي در حد فهم عموم افراد ندارد بلکه معارف آن اعماقي دارد لکن به ما سفارش شده کسي که درکش به اندازه بالا نمي رسد نبايد آن را منکر شود و کساني هم که توان درک معارف بلند را ندارند نبايد آنها را به ايشان تحميل کرد . شايد تأييد کنندگان ابن عربي به اين جهت باشد که ايشان معارف بلندي را گويا شده است و کساني که او را رد مي کنند به اين جهت باشد که توان درک معارف بلند ايشانرا ( که توان درک معارف دين را که اصل است ندارند ) البته اين به آن معنا نيست که ايشان اشتباهي ندارد لکن هر علمي يک اصطلاحي دارد که بايد اهلش آنرا با مقدماتي بيان کنند به ويژه عرفان نظري که مقدمات فلسفي بسياري لازم دارد بنابر اين آنچه براي انسان مومن به ائمه عليهم السلام اصل است تعبد به معارف گسترده دين و ائمه است و هر کس به هر اندازه آن را بيان کند و قبول داشته باشد بايد او را پذيرفت و از تکفير و تفسيق مسلمانان پرهيز جدي نمود

 

 

عدم موفقيت در کارها و گشايش روحي

سوال : با سلام و عرض تشکر از شما. حاج آقا ببخشید شما فرمایشی تقریبا به این معنی فرموده اید که اگر در کاری انسان تلاش لازم را از راهی که خدا فرموده انجام داد و توفیق را از خدا خواست اگر موفق نشد خدا میخواهد گشایشی روحی به او بدهد. لطفا این را هم بفرمایید که اگر کسی از لحاظ شرعی ازدواج برایش واجب است و هرچه تلاش کرد و از خدا خواست و شرایطش را حتی المقدور تهیه کرد و باز موفق نشد، آیا در این مورد هم ممکن است خدا بخواهد گشایشی روحی در او بوجود اورد؟ یا شخص بخاطر اشتباه خودش موفق نمیشود؟ چون در حدیثی ازامیرالمومنین علی علیه السلام دیدم که فرموده اند:آیا خدا تو را براه راست دلالت مى کند، آنوقت سر راه را بر تو مى گیرد، که نتوانى قدمى بردارى ؟ با تشکر از شما . ببخشید که سوال طولانی است 

  پاسخ: بله ممکن است که عدم تحقق امری به جهت موانع در وجود ما باشد و عدم موفقیت موجب دقت در کارمان شود اما بهر حال گشایش روحی را نیز طلب کنیم تا با آن دنبال حل مشکلات برویم

 

آيا براي سلوک خواندن فلسفه لازم است ؟

سوال : سلام ایا سالک برای سلوک نیاز به خواندن فلسفه دارد ؟ تا چه انداره؟ 

 پاسخ: اگر بخواهد عمق ذهني در فهم معارف توحيدي داشته باشد خواندن فلسفه تا حدودي لازم است و افراد فرق مي کنند در خواندن آن

 

 

شروط تضمين کننده موفقيت در سلوک چيست ؟

سوال : بسم الله الرحمن الرحیم. سلام می کنم بر شما، از کشور جمهوری آذربایجان هستم و دست شما را می بوسم. حضرت آقا از خداوند طلب عافیت برای حضرت عالی دارم. استادعزیز س: شروط تضمین کننده‌ی سلامت و موفّقیّت در سلوک چیستند؟ س: حقیقت حبّ الهی چیست و این حبّ چگونه شدّت می یابد؟ س:میزان و نقش کلیدی محبّت در سلوک چیست؟ س: منظور از موت اختیاری چیست؟ س: بهترین و آسان‌ترین راه نیل به موت چیست؟ 

 پاسخ: اول توکل مستمر بر خداوند و توسل به ائمه عليهم السلام و قصد دوام طاعت و دوري از معصيت حقيقت محبت به خداوند آن است که چون خداوند داراي کمالات بي نهايت است به موجودات فيض هستي و کمالات هستي مي دهد ، بايستي کشش وجودي به او باشد که بخواهد از او تبعيت کند و هر مقدار در محبت بيشتر باشد تبعيت از خداوند و اوليايش بيشتر مي شود سير و سلوک هم همين تبعيت مستمر است با آگاهي و اظهار خضوع به درگاه الهي دنبال اين مسائلي که نمي فهميم ( موت اختياري ) نرويم ، سعي کنيم بندگي خالصانه از خدا و اطاعت از اوليايش داشته باشيم  

آيا بيش از يک استاد جايز است ؟

سوال : به نام خدا با عرض سلام 1.در طریق سیر و سلوک چند نوع استاد قابل تصوّر است و چگونه می‌توان از هریک از آن دو استفاده و کسب فیض نمود؟ 2. مراحل دوازده گانه ی سفر اوّل سلوک در سیر الی الله کدامند؟ 3. قلب سلیم به چه معناست و چه ارتباطی با توحید دارد؟ 4. چرا بدون راهبر طریق، خطر گمراهی یا در راه ماندن و یا نرسیدن به مقصد، برای سالک وجود دارد؟  

پاسخ: در طريق سير و سلوک فقط استاد تربيتي مفيد است که انسان را مي تواند راهنمائي مستمر نمايد و شرائط استادش را نيز در جواب هاي قبلي نوشته ام البته کساني که تذکر و موعظه مي کنند يا مسائل اخلاقي را بيان مي کنند استفاده از ايشان نيز لازم است اما نه بصورت سير و سلوک مراحل دوازده گانه را نميدانم اگر از جائي شنيده ايد همانجا بايد پاسخگو باشد ، گفتن و نوشتن اين مراحل هم به تنهائي فائده اي ندارد ، نبايد سرگرم اين امور شد و بايد به امور لازم دين و خودسازي عمل کرد تا خداوند دريچه هاي رحمتش را به قلب انسان باز کند روشن است که در هر مسيري راهنمائي لازم است چون رجوع جاهل به عالمي درست ، عقلا لازم است به ويژه مسيري که شيطان و شياطين بر سر راه انسان هستند و هواهاي نفساني هم دست از انسان برنمي دارد لذا به راهنماي خودساخته و آگاه به شرائط و موانع راه نياز حتمي است قلب سليم هم يعني قلبي که اول از اعتقادات انحرافي به دور باشد و درثاني از آلودگي به گناه و رذائل اخلاقي و درثالث يگانگي خدا را در تمامي شئونش باور کرده باشد

تابع محض استاد بودن يعني چه ؟

سوال : با سلام. این که میفرمایند شاگرد باید در سلوک تابع محض استاد باشد یعنی چه؟  

پاسخ:  يعني اگر استاد عالم به دستورات شرع و راه رفته باشد که بدانيم از خط شرع انحراف اعتقادي و عملي و اخلاقي ندارد ، اگر بخواهد پيشرفت معنوي کند بعد از اينکه ثابت شد مي تواند راهنمائي بدون افراط و تفريط کند بايد از دستوراتش که نشاندهنده دستورات اولياء دين مي باشد تبعيت کند  . اليته راه ثابت شدن اين خصوصيات نياز به درک اوليه و تأييد يکي از علماي معتبر براي احراز اين وي‍‍ژگي ها براي استاد است

 

آيا کم کاري در کار دولتي حرام است

سوال : با سلام .فرموده بودید که اگر ندانیم که به مالی خمس تعلق گرفته یا نه استفاده از آن اشکالی نداردو برای احتیاط میتوان با اجازه مرجع تقلید خمس آنرا داد آیا با این عمل دیگر آن عذا تاثیر بدی بر انسان ندارد؟ آیا در مورد مال حرام چطور؟اگر احتمال می دهیم که قسمتی از در آمد فردی حرام است باید احتیاط کنیم؟ 2.کسی که در طول مدت خدمت در دولت کم کاری واضح داشته است آیا در آمدش شامل قسمتی حرام است؟اگر جواب مثبت است چگونه حلال میشود؟  

پاسخ:  اگر احتياطا خمس آنچه را که تصرف کند بدهد انشاءالله تأثير بدي ندارد ضامن به بيت المال است و بايد به همان اندازه که کم کاري کرده به خزانه دولت در همان قسمتي که کار مي کرده واريز نمايد

زمان ملبس شدن طلاب و تأثير آن

سوال : بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم و رحمت الله با عرض ادب و احترام خدمت استاد گران‌قدر طلبه پایه هشتم هستم. مدتی است دائماً با پرسش‌هایی پیرامون «تلبس» مواجه می‌شوم. اما سردرگم هستم. نمی‌دانم ملبس شوم یا خیر؟ اما یقین دارم که مکلا شدنِ بعد از تلبس، بسیار اشتباه است... پس می‌خواهم اگر ملبس می‌شوم، با تصمیمی قاطع و پس از اتمام حجت با خودم باشد. به نحوی که در صورت عمامه گذاری، تا جان در بدن دارم ملبس بمانم. فلذا تصمیم گرفتم با اساتید مشورت کنم تا با ابعاد قضیه آشنا شوم. اما نمی‌دانم چه باید بپرسم! و از کجا باید شروع کنم. حتی اصلاً نمی‌دانم تلبس چه ابعادی دارد! چه تأثیری در زندگی‌ام دارد؟ باید چه حداقل‌هایی را داشته باشم تا ملبس شوم؟ و... پس به این نتیجه رسیدم که ماوقع و شرح حالم را برایتان بگویم. شاید که برایم راهی بگشایید. با تشکر فراوان 

پاسخ:  معمم شدن براي اين است که شخص خودش را در معرض پرسش و بيان معارف دين قرآن قرار مي دهد بنابر اين اول بايد به اندازه اي از مسائل اعتقادي ، اخلاقي ، احکام و مسائل ديگر ديني بهره مند باشد و توان رجوع به منابع را داشته باشد و از جهت اخلاقي و اعتقادي خودش هم استقامتي داشته باشد که از گناهان دوري کرده و انحراف اعتقادي هم نداشته باشد و آداب اجتماعي و برخورد خوبي را هم مراعات نمايد و شئون طلبگي را نيز مراعات کند

اعلام نام استاد

سوال : سلام 1. اعلام اسم استاد معنوی به دیگران را صلاح میدانید؟ 2. اینکه میگویند در سیر اصل بر کتمان است را اگر میشود توضیح دهید.  

  پاسخ: اگر استاد معنوی بر معرفی خودش رضایت داشته باشد اشکالی ندارد لکن باید نظر او را پرسید .

خانم ها و استادي

سوال : سلام علیکم 1.ایا خانم ها هم میتوانند سلوک کنند ؟ 2.آیا خانم ها هم میتوانند بجایی برسند که دست گیری کنند ؟ 3.ایا شما تا بحال کسی از خانم ها را دیده اید که دست کیری کند و استاد شده باشد ؟ التماس دعا  

  پاسخ: بله لکن باید راه و روش صحیح و متعادل و مطمئن که مورد تایید عالمان ربانی و وارسته باشد حرکت کند ، و پس از حرکت مستمر چنین شخصی و تایید حالاتش از جانب عالم شناخته شده ای ، به اندازه ی محدودی می تواند دیگران را نیز راهنمایی کند . بنده تا به حال به چنین خانمی برخورد نکرده ام

طلبه و بدحجابي موجود

سوال : سلام حاج آقا ما که در شهر میرویم بد حجابی غوغا کرده. و هر کاری میکنیم به صورت ناخواسته چشم به بد حجاب ها می افتد و فورا چشم میبندیم. اما ناراحتیم که چرا باید چشم ما این صحنه ها را ببیند راهی هست که حتی به صورت ناخواسته هم این چیزها دیده نشود؟  

  پاسخ:  این حالت قلبی شما خوبست که باید با حرکت فردی و دسته جمعی در رفع این منکرات کوشش کرد و خود را از این صحنه ها به دور داشت .

 

طلبه موفق و زندگي در محيط هاي شهري

سوال :  سلام علیکم خدمت استاد عزیز حاج آقا سه تا سوال از خدمتتان داشتیم واقعا بدون دریغ و اهمال جواب ما را شفاف بدهید1. ما عده ای از طلاب حوزه علمیه ای چالوس هستیم و آنچنان باید و شاید وظیفه ی طلبگی و از همه مهمتر وظیفه ی بندگی را به جا نیاورده ایم.اگر مقدور است راه کار برای ما طلبه های چالوس بفرمایید؟ 2.شما خودتتان واقعا در طول طلبگی چه کار هایی انجام دادید که موفق به توفیق الهی شدید(این سوال دومی را واقعا بدون اغماض و تعارف بفرمایید واگر جوابتان شکسته نفسی از خود است جواب ما این خواهد بود که حداقل یه کمی موفق بوده اید لطفا همین یه کم توفیق هم که کسب کرده اید چه کار کرده اید تا به این مرتبه رسیده اید.) 3.اگر واقعا خودتان را به جای ما فرض کنید که الان در چالوس(با این محیط بی بند وباری که دارد) درس می خوانید چه کار می کردید و چه کاری را ترجیح می دادید؟(ضمنا ما طلاب پایه 5 هستیم) مجداد تاکید می کنیم بدون تعارف جواب بدهید.با تشکر از جناب عالی.التماس دعا  

  پاسخ:انسان هر وقت متوجه شد که به وظيفه طلبگي و بندگيش عمل نکرده مي تواند آن را تدارک کند . اگر در درس خواندن ( رفتن سر درس ، مطالعه ، مباحثه ) کوتاهي شد ، مطالعه و مباحثه مجدد گذارده شده درسهاي بعدي را بطور جدي ادامه دهيد و نيز التزام به انجام واجبات و ترک محرمات و توسل به اهل بيت عليهم السلام ( با خواندن زيارت ايام هفته ايشان ) و تقيد به نماز اول وقت با جماعت ، خواندن مستمر قرآن لا اقل هر روز 20 يا 30 آيه داشته ، هميشه با وضو باشيد . تعقيبات نمازها را به اندازه متعارف داشته بويژه نماز صبح ، نافله نماز صبح و عشاء ، مطالعه کتابهاي اخلاقي از قبيل گناهان کبيره شهيد دستغيب و استعاذه ايشان و نيز معراج السعاده ، مطالعه کتاب هاي اعتقادي و سيره اهل بيت عليهم السلام مانند منتهي الآمال و کتاب هاي علامه عسگري و آيه الله سبحاني ، براي ايام فراغت ، جلسات دعاي توسل شب هاي پنجشنبه و دعا هر چند به اندازه محدود در نهايت يکساعت شبهاي جمعه ، سعي کنيد کمتر به خيابان رفت و آمد داشته باشيد و اگر لازم بود به منزل رفت و آمد کنيد صبح زود و شب بيرون برويد و به خانه برگرديد با مراعات مسيرهاي خلوت که با نامحرمان برخورد نکنيد . قدر عمر و جواني و توفيق ورود در نظام سربازي امام زمان عليه السلام را بدانيد ، توسل مستمر به حضرت داشته و از ايشان کمک بخواهيد که حتما منسوبين به خويش را کمک مي کند با خواندن هر روز دعاي عهد يا دعاي اللهم بلغ مولاي .... بعد از دعاي ندبه و روزهاي جمعه نيز به ياد حضرت بوده و بعضي توسلات را مانند زيارت آل يس بخوانيد سعي کنيد از ماه هاي رجب و شعبان و رمضان اکثر استفاده را ببريد ارتباط مستمر با عالمان وارسته در شهر خود داشته باشيد و از مواعظشان بهترين استفاده را نمائيد . اين حقير هم اين امور را تا حدودي مراعات کردم و ارتباط اخلاقي با يکديگر و پدر و مادر و خويشاوندانتان نيز داشته باشيد

شيوه تربيتي مرحوم استاد پهلواني چگونه بود؟

سوال :  سلام عليكم لطفا بفرماييد شيوه تربيتي مرحوم استاد پهلواني چه بوده است وايشان بر چه مبنايي شاگردان را تربيت مي كردند؟  

  پاسخ: شيوه تربيت حضرت استاد آيه الله پهلواني رضوان الله تعالي عليه همان شيوه تربيتي قرآن و سنت است و اولياي الهي است . اول توجه به هدف حقيقي که آن عبوديت الهي است و اينکه آن مراتبي دارد دوم عبوديت با اطاعت مستمر در شئون زندگي از خدا و ائمه عليهم السلام تحقق مي يابد و اطاعت مستمر نيز تنها با مراقبه بر اعمال و سپس حالات نفس و محاسبه از آنها حاصل مي شود که آن اعم از انجام واجبات و ترک محرمات و انجام مستحبات و ترک مکروهات به اندازه توان ( با دستورات ويژه اي که داده مي شود ) و نيز التزام به فضائل اخلاقي و دوري از رذائل نفساني و مراعات اخلاص و مراتب آن ، مي باشد که اين مراحل با توجهات ويژه ، مرحله به مرحله پيموده مي شود که در اثر آن حالات روحي انسان تغيير کرده و به حسب تغيير آنها دستورات تدريجا داده مي شود تا شخص قابليت پيدا کند که وارد در مرحله حقيقت بندگي که همان ظهور حقايق توحيدي است بشود که از آن به معرفت شهودي تعبير مي شود البته طي کردن مراحل بالاي بندگي نياز به استاد وارد در معارف الهي و وظائف ديني و طي کردن اين مراحل را دارد که بتواند راهنمائي نيز بنمايد . اساسا انسان نياز به راهنماي وارد و عالم دارد لذا در شيوه تربيتي حضرت استاد نيز نياز به آگاهيهاي ديني چه در بعد اعتقادات يا امور اخلاقي و يا عملي و وظائف ديني و ارتباط با عالمان وارسته ضروري است و ايشان همواره به اين امور سفارش مي کردند . اينها کلياتي از هدف و روش تربيتي ايشان است که از متن کتاب و سنت دره اي خارج نيست

خواندن نماز شب و خستگي در روز

سوال : با عرض سلام بنده مدتي است نماز شب مي خوانم ولي روزها احساس خستگي مي کنم به نظر شما باز هم ادامه بدهم درضمن من يک دانشجو هستم يک کار بهتر براي خودسازي براي من معرفي کنيد 

  پاسخ: اگر خسته مي شويد و حالت انزجار پيدا مي شود آن را قطع کنيد بهترين امر در خودسازي مطابق تعاليم ائمه عليهم السلام بعد از پيدا کردن اعتقاد ديني صحيح و آگاهي از وظائف گوناگون ديني ، التزام به انجام واجبات و ترک محرمات و سپس اهتمام به نماز اول وقت و اگر شد به جماعت و تسبيح حضرت زهرا س و انجام مستحبات آسان است

 

تفسیر المیزان یا تسنیم ؟

سوال : با سلام و احترام فراوان بنده دانشجویی 25 ساله در رشته مهندسی هستم مایل به کسب و به کاربردن معارف علاوه بر درسم هستم تعداد قابل ملاحظه ای از کتب شهیدمطهری و... را خوانده ام از باب انس با قرآن و عمیق شدن در معارف دوست دارم تفسیر المیزان یا تسنیم را شروع کنم اکنون باتوجه به اشنایی ناچیز با ادبیات عرب و... آیا صلاح می دانید مطالعه یکی از این تفاسیر را شروع کنم؟ اگر جواب مثبت است کدام تفسیر را؟  

 پاسخ: معارف قرآن در یک سطح نمی باشند و کتاب هایی هم که در این معارف تدوین شده در یک سطح نمی باشند این دو تفسیر از تفاسیر سطح بالاست که معارف سنگین و علمی را بیان می کنند که المیزان مجمل تر و مغلق تر و عمیق تر از تسنیم است لذا اگر کسی بخواهد به معارف آنها دست بیابد باید آنها را درس بگیرد مگر اینکه به فهمیدن سطحی در حد ترجمه آنها اکتفا کند . برای ورود در تفسیر ، تفسیر نور و بعد از آن نمونه تفاسیر خوبی است

آيا مرحوم استاد پهلواني برخي از شاگردان خود را به شما ارجاع ميدادند؟

سوال : سلام عليكم آيا مرحوم استاد پهلواني برخي از شاگردان خود را به حضرت استاد ارجاع ميدادند؟

 پاسخ: بله ،سالها مکرر اينکار را مي کردند

چرانبایدازعمق مطالب اگاه شد؟

سوال : باسلام وارزوی توفیق وارتقای درجات وجودی برای جنابعالی بنده مطالبی راکه درسایت شما وسواتات رامطالعه کردم واین سوال برایم مطرح است که چرا بعضی ازعلما به عمق مطالب اعتقادی وارد نمی شوند وغالبا مردم رادرسطح نگه میدارندایامامردم اخرالزمان نیستیم؟ایا سورهتوحید برای مانیست؟ایا مابایدهمیشه منتظر جذبه الهی باشیم وخوددراین زمینه مجاهده علمی وعملی انجام ندهیم؟ایا فهم زیارت جامعه کبیره برای ما ممکن نیست؟لطفا مرا راهنمایی بفرمایید اززحمات استاد بزرگوار سپاسگزارم.  

 پاسخ: اولا معارف دين داراي مراتب است ، ثانيا شايد اين آقايان تشخيص نمي دهند که شما قابليت درک معارف بلند را داريد زيرا در اين صورت ، ضامن به انحراف افتادن شما خواهند بود و ثالثا معارف بلند به گونه اي نيست که بتوان آنها را آشکار بيان کرد و رابعا معلوم نيست هر کسي ادعا مي کند که آنها را مي فهمد واقعا آنها را بفهمد و خامسا هر کسي نيز ورود در معارف بلند را ندارد

 

کار کردن طلبه ها

سوال : سلام من طلبه سطح یک هستم و کار علمی هم نمیتوانم انجام بدم. از طرفی هم ازدواج کردم و خانه پدر خانومم زندگی میکنم و اجاره هم نمیدم. میخواستم بدونم اجازه میدید من مقداری کار کنم تا بتونم کم کم خونه بخرم؟ در حد روزی یک ساعت  

 پاسخ: اگر فعلا با آرامش زندگي مي کنيد صلاح نيست مشغول کار شويد لکن اگر در تنگناي روحي قرار مي گيريد به شرط اينکه از درس باز نمانيد اشکالي ندارد

يک محفل جديد دانشجوئي - عرفاني

سوال : سلام علیکم احتراما به استحضار می رساند که اخیرا گروهی از دانشجویان محافلی را در برخی از شهرهای خوزستان تشکیل می دهند که مباحث مرتبط با عرفان و عقاید اهل بیت در آن ها مطرح می شود.این گروه منشوری به صورت زیر برای خود آماده کرده است،آیا انحراف یا اشتباهی در متن این منشور وجود دارد؟پیوستن به چنین گروهی با این چنین عقایدی چه حکمی دارد؟ السلام علیک یا ابا عبدالله منشور استقامتی هیئت .......... ( به جهت تبعات احتمالي سوء مفاد منشور از نوشتن آن معذوريم - مدير سايت )  

 پاسخ: اين منشور اولا مخلوطي از مطالب حق و غير حق است زيرا اساسا توجهي به بنده خدا بودن که هدف از آفرينش انسانهاست و انبياء و ائمه عليهم السلام ما را به اين حقيقت همواره دعوت مي کردند ، نشده است و اعتقادات اين منشور در باره امامت شبيه اعتقادات شيخيه است و ثانيا اصحاب خاص امام زمان عليه السلام به تعيين خود آن حضرت است و نياز به گروهي خاص ندارد و ثالثا اين صفات براي همگان تحصيلش مطلوبست و نيازي به تشکيل چنين گروهي نيست اگر اساس اين گروه صحيح باشد و رابعا اگر لازم باشد کارهاي خودسازي به صورت گروهي انجام شود بايد اول در رابطه با تأييد جمهوري اسلامي باشد و در ثاني زير نظر عالم رباني ( که از جهت اعتقادات شناخته شده يا مورد تأييد مراجع تقليد يا حوزه هاي علميه باشد ) سرپرستي گردد و خامسا شعارهاي اين گروه جداي از انحرافات آن جالب و جاذب است مگر مي شود افراد را به تحصيل اين اوصاف در مدت کوتاه ملزم کرد و چه تضميني بر تحقق آن است البته نبايد از رحمت الهي مأيوس بود که عنايت او يک مرتبه شامل افراد ويژه اي بشود لکن مگر دنيا و نفس انساني از انسان دست برميدارد ؟ ما بايد با داشتن اعتقادات صحيح نسبت به توحيد و نبوت و امامت و ارتباط با امام و تبعيت از دستورات گوناگون عبادي ، اجتماعي و سياسي و نظامي هم براي ظهور حضرت يکي از وظائف عمومي است تا زمينه ظهور را به اندازه وظيفه و توان فراهم کنيم و بقيه اش با خود حضرت عليه السلام است که کي ظهور کند ما او را ظهور نمي دهيم بلکه زمينه ظهور را فراهم مي کنيم

مي خواهم متلبس به لباس روحانيت بشوم

سوال : باسلام خدمت استادعزیزم:اینجانب طلبه سال نهم حوزه هستم اما الان چند سال است که مشغول به کار اداری شده ام واز حضور در سر کلاس محروم شده ام وخودم درسها را میخوانم وامتحان میدهم.چند مرتبه تصمیم گرفتم که کار را رها کنم و به قم بروم ومشغول تحصیل شوم اما ترس از مشکلات وبدهکاری مالی مانع شد وبا خود گفتم من که درسها را آنچنان خوب نخواندم پس چرا این موقعیت شغلی را از دست بدهم.نکند بروم قم وبعد پشیمان شوم وبازگردم وهر بار به این صورت منصرف میشدم اما از درون خود را مواخذه میکنم ومورد سرزنش درونی هستم واقعا نمیدانم چگونه تصمیم بگیرم لطفا راهنمایی نمایید تا بنده هم عاقبت به خیر شوم انشاءالله.سوال دیگر اینکه دوستان مسجد وهیات به بنده اسرار میکنند که لباس روحانیت بپوشم ودرهیات منبربروم اما بنده ازآنجایی که بطور دائم ملبس نیستم اکراه دارم لذا بعضی اوقات با لباس روحانیت وگاهی هم بدون لباس روحانیت منبر میروم.آیا اصل این کار منبر رفتن برای بنده جایز است یا نه متشکرم. 

 پاسخ: به نظر بنده انسان در هر جا که باشد مي تواند با برنامه ريزي به درسش ادامه دهد اگر ضرورت زندگي فراهم شد به قم بيائيد و الا در همانجا که هستيد به ادامه تحصيل درس و معارف ديني بپردازيد و تا به يک پايه اي که يکي از علماء امضا کند به ثباتي در طلبگي دست يافته ايد متلبس به لباس نشويد

 

دعا براي رفع مشکلات پيچيده

سوال :  براي رفع مشكلات پيچيده و برآورده شدن حاجات چه كار و راهي را پيشنهاد مي نماييد 

 پاسخ: نمازهاي حاجت در مفاتيح براي برآورده شدن حاجات است . حديث کساء و نماز جعفر طيار عليه السلام سفارش شده است

روش عرفاني علامه حسن زاده

سوال :  با عرض سلام خدمت استاد تحريري 1-ايا براي سلوك انسان بايد ابتدا سير علمي داشته باشد بعد عملي (طبق نظر علامه حسن زاده ) يعني ابتدا مباني اعتقادي خود را قوي كند بعد به انجام دستورات عملي بپردازد .(حال اين سير علمي هرچقدر طول بكشد) 2- اينكه گفته مي شود مرحوم استاد پهلواني فرموده بودند كه علامه طهراني در اواخر از توحيد حقيقي منحرف شده اند صحت داردو يا در كل اصل اين موضوع درست است ؟3- شيوه و سيره عرفاني علامه حسن اده و شاگرد ايشان استاد صمدي املي تا چه اندازه مورد تاييد است ؟ متشكرم 

 پاسخ: بله بايد اول مباني اعتقادي خود را قوي کرد . از استاد پهلواني چنين چيزي را نشنيدم و قطعا ايشان نفرموده اند ، اساسا بين اين بزرگان اختلاف اساسي وجود ندارد بنده خيلي کوچکتر از آن هستم که شيوه عرفاني آيه الله حسن زاده را تأييد نمايم علاوه بر اينکه بر اين شيوه آشنائي کامل ندارم و بنده نمي دانم آيا شيوه آقاي صمدي آملي مورد تأييد آيه الله حسن زاده هست يا خير بايد از خود ايشان سؤال کرد و تا تأييدي از ايشان نشنيده ايد يا با دستخط شريف ايشان نديده ايد و شما هم اطلاع علمي به صحت يا سقم آن نداريد نمي توانيد از آن تبعيت کنيد

نماز اول وقت

سوال : سلام فرمودید با الزام پدر و مادر برای کاری ,نماز اول وقت را باید تاخیر انداخت. آیا برای به دست آوردن دلی یا احترام به کسی باید تاخیر در نماز اول وقت انداخت؟ مثلا خانوم یا فامیل موقع نماز میخواهند نهار بخورند و دوست دارن که ما هم با ایشان همراه شویم. وظیفه سلوکی به نظر شما این است که اول نماز بخوانیم؟  

پاسخ: اگر بدست آوردن دل مؤمن ضرورت داشته باشد وقت دیگر نتوان این کار را انجام داد بنظر می رسد مطابق با بعضی روایات بر نماز اول مقدم است معنای احترام را نفهمیدم- اگر ایشان را بتوان توجیه کرد که به طور سریع همگان نماز اول وقت بخوانند سپس با هم غذا بخورند خیلی خوبست اما اگر توجیه نشدند و حاضر بودند جدا غذا بخورند نماز اول ترک نشود و الا سریع با هم غذا بخورید و سپس نماز بخوانید

تأثير سحر و جادو

سوال : اینکه بعضی از زندگی ها با سحر و جادو دچار اختلاف می شود حقیقت دارد،اگر بلی راه علاج و بطلان آن چیست؟  

پاسخ: مطابق آيات روايات سحر تأثير دارد و نوعا از طريق جن صورت مي گيرد و کساني که صفات پليد يا اعتقادات پليدي دارند از اين راه براي مؤمنين يا انسان هاي ديگر ايجاد مشکل مي کنند اين امر از امتحانات الهي است که سعادت يا شقاوت انسان ها آزمايش مي شود . راه علاج و بطلان آن با اعتقاد به تأثير سفارشات ائمه عليهم

ضبط جلسات مرحوم پهلواني

سوال : سلام خدمت استاد بزرگوار 1- یکی از مشکلات ما که در قم نیستیم عدم دسترسی به استاد و استفاده از جلسات آنها است. خوشبختانه جلسات اساتید ضبط میشود. میخواستم بپرسم آیا جلسات استاد سعادت پرور(ره) هم ضبط شده است و آیا امکان استفاده از آن برای سالکین وجود دارد؟اگر پاسخ مثبت است لطفا نحوه ی دسترسی به این نوارها را بفرمایید 2- به نظر جنابعالی برای تعبیر خواب به چه کسی مراجعه کنیم  

پاسخ: آن مقدار که بنده می دانم هیچ یک از جلسات ایشان ضبط نشده است بنده کسی را به عنوان تعبیر کننده ی خواب که به او اطمینان داشته باشم نمی شناسم .

معناي فلسفه و حکمت

سوال : سلام عليكم ايا فلسفه و حكمت به يك معني هستند يا اينكه فلسفه شاخه اي از حكمت است ؟ اگر يكي باشند وقتي مي گوييم خدا حكيم است يعني خدا فيلسوف است ؟ منظور از فلسفه اسلامي چيست با توجه به اينكه فلسفه از يونان است ؟ ايا فلسفه غير اسلامي هم هست؟ به چه معني ؟ايا فلسفه صدرايي متضمن مبحاث اقتصادي اجتماعي و فرهنگي جامعه نيز مي باشد ؟ متشكرم  

پاسخ: در اصل کار برد فلسفه و حکمت ظاهرا یکی بوده است ولی فلسفه در اثر گذشت زمان کاربردهای دیگری پیدا کرده ، با اضافات گوناگون به معانی خودش استفاده می شود ، حکمت و مشتقات آن هم مانند حکیم کار بردش مختلف است حکیم یعنی کسی که کارش مطابق با واقع یا عین واقع است و درباره ی خدا یعنی باطل در آن را ه ندارد ، در صورتی که حکمت را به خدا نسبت نمی دهیم اگر چه معنای آن یعنی علم به واقعیات ، در مورد خدا صدق می کند . فلسفه ی اسلامی یعنی علم به حالات هستی از آن جهت که موجود است این علم مربوط به محدوده ی مکانی و زمانی نیست و چون مباحث آن درباره ی کلی وجود است و اسلام هم با آن ها مخالفتی ندارد و نیز مقداری از مباحث آن درباره ی الهیات و خداشناسی است و فلاسفه ی مسلمان مروج آن بوده فلسفه ی اسلامی  معروف شده است در برابر فلسفه ی الحادی که ماوراء طبیعت را منکر می شود . فلسفه ی صدرایی بطور خاص درباره ی مباحث اجتماعی و اقتصادی بحثی ندارد لکن مبانی فکری برهانی صحیحی را می دهد که مباحث فرهنگی احتماعی اقتصادی صحیح بر آن مترتب می شود که این بحث مفصل و تخصصی دارد از فهم این سوال و جوابها بالاتر است

طلبه و کسب و کار

س: سلام من طلبه هستم و چند سال هست که خدمت شما میرسم. از بحث هایی که شما داشتین برداشت کردم که کار کردن خوب است و سر بار کسی نبودن هم خوب است. به همین منظور وارد بازار کامپیوتر شدم.و کار فروش را دارم. فقط میخواستم بدانم چه طور کار کنم که در سلوک کمک دستم باشه این کار نه سنگ جلوی پایم؟ 2. چقد طلبه برای کارهای مادی وقت بگذاره خوبه؟ 3.آیا این که ما با افراد مادی گرا روبرو میشویم مشکلی ایجاد میکنه. ؟  

پاسخ: به نظر حقیر طلبه شایسته نیست در مرحله ی اول کار اقتصادی بکند بلکه کار علمی بکند که در راستای بحثهای علمیش باشد و اگر امکان نداشت به اندازه ی محدودی در شبانه روز کار مناسب با شأن طلبگی بکند که هم از درس و بحث و کارهای دینی نیافتد و هم از سلوک علمی و بعد از برطرف شدن ضرورت زندگی وقتش را به تحصیل و نشر معارف دین اختصاص دهد

راهکارهاي طلبگي

سوال : سلام بنده یکسالی هست سعی برترک گناه داشتم ازوقتی شمامرانصیحت کردیدتاانجاکه یک استخاره ازآیت الله ناصری کردم وطلبه شدم وتغیرمسیر دادم بعداز20سال ! هرازگاهی ناراحت می شوم که چراایقدردیر! ازابراز آن به اقوام که طلبه ام می ترسم وبه سن های پایین ترکه طلبه اند غبطه می خورم؟ البته خدارحمتش راازمن دریغ نفرموده وقلب من یه حالت دیگه داره واینا حس میکنم بنده تقریبابه صورت دائم هرروزسوره یس صبح وقبل ازخواب 14مرتبه آیه نورو...شب می خونم امانه چشم بصیرتی نه حال نمازشبی و... حضرت استادخواهشمندم به بنده نظرفرماییدنصیحتی و دستورالعملی عنایت کنید اگراستحقاق دارم انشاالله بعداز امتحانات میام به دیدارتون درمسجد امام خمینی شرمنده ازتلف شدن وقت شما ازکثرت جملات حقیر والسلام ازشهرخمینی شهر  

 پاسخ: شما در صدد انجام وظائف شرعي باشيد درس را خوب بخوانيد و توکل بر خدا و توسل به اهل بيت عليهم السلام داشته باشيد و واجبات را انجام داده و محرمات را ترک کنيد و آداب طلبگي را هم مراعات کنيد انشاءالله مورد عنايت امام زمان عليه السلام خواهيد بود انشائ الله به اندازه توان سؤالها را جواب خواهيم داد

 

عازم عمره مفرده هستم راهنمائيم کنيد

سوال : با سلام و عرض ادب انشاا... به زودی همراه خانواده عازم عمره مفرده خواهیم بود. لطف فرموده توصیه هایی در رابطه با ایام تشرف به مدینه و مکه و نیز ایام باقیمانده تا سفر بفرمایید تا سفری توام با رشد دینی باشد و نه صرف گشت وگذار.  

 پاسخ: انشاءالله با اصلاح اموال و اصلاح اعمال از اول تکليف آنگونه که در اولين راهکارهاي عملي در شرح حديث عنوان بصري آورده ايم و مطالعه کتاب حج آقاي قرائتي و حجي که سازمان حج چاپ کرده ( حج برنامه تکامل ) آداب سفر زيارت را که در مفاتيح آمده با دقت مطالعه شده و پياده نمائيد و توجه داشته باشيد که در کجا داريد ميرويد مراقبت بر انجام واجبات و ترک محرمات تا وقت سفر و در سفر لازم است در مدينه و مکه ختم قرآن هديه به چهارده معصوم عليهم السلام و نيز علاوه بر زيارت پيامبر اکرم و حضرت زهرا و ائمه بقيع عليهم السلام زيارت جامعه کبيره بر هر يک از ايشان خوانده شود و نيز نماز جعفر طيار عليه السلام و همچنين اگر بتوانيد يک عمره ديگر به قصد هديه به چهارده معصوم عليهم السلام انجام شود و همچنين با احترام وارد بقيع شده و به سفارشات روحاني کاروان توجه شود براي حقير هم دعا کرده و زيارت کنيد اگر بتوانيد براي پدر و مادر و ذوي حقوق يک طواف انجام دهيد خوبست . بايد بيشترين استفاده را بکنيد

قصد کوچ علمي دارم راهنمائيم کنيد

سوال : با عرض سلام و احترام این جانب به دلیل دلایل متعدد قصد سفری یک ای دو ساله به نجف اشرف را دارم .ان دلایل : 1 تسلط بیشتر بر زبان عربی 2 دوری از فضای دانشجویی و اخت بیشتر با فضای طلبگی 3 دوری از بستگان برای زمان بیشتر برای ممحض شدن در علوم و آنکه هم جواری با حرم امامان علیهم السلام .این بنده مفتخر است به اینکه طللبه پایه یک است و البته ارشد علوم سیاسی هم هست.اگرلطف بفرمایید این بنده راالبته اگر باشیم در این باب توصیه بفرمایید.  

 پاسخ: مسافرت در اين مشاهد بسيار شريف است لکن مشقاتي نيز دارد اول عدم آشنائي به محيط و فرهنگ و زبان و دوستان دوم سختي فراگيري علوم ديني اگر افراد فارسي زبان نباشند سوم نياز به ارتباط اخلاقي با افرادي که استفاده بيشتر از آن مشاهد مشرفه شود چهارم نياز به دوستاني همفکر که احساس غربت نشود تا رکود در درس و امور ديگر پيدا نشود پنجم با توجه به اين امور به اندازه حال به زيارت مشرف شده و از محضر علم الهي بهره مند شده و همواره اظهار خضوع به درگاهش داشته و اين امر با مراقبت بر انجام واجبات و ترک محرمات و التزام به مستحبات تا اندازه مقدور حاصل شود( مانند نماز اول وقت با جماعت قرائت قرآن و خواندن تعقيبات نماز )

هديه ثواب اعمال به ولي عصر (عج)

سوال : با سلام خدمت حضرت استاد آیت الله تحریری (دام ظله العالی) چند سوال از محضر شما داشتم که با اجازه شما میپرسم: 1) منظور از فرج شخصی یا ظهور شخصی که آیت الله بهجت میفرمودند چیست؟ 2) آیا اهدای ثواب همه اعمال نیک به امام عصر(عج) مشکلی در هنگام مرگ و پس از مرگ از لحاظ خالی بودن کوله بارمان ایجاد نمیکند 3) آیا تباکی در نماز ایراد دارد ؟( گریه از شوق به خدا و انتظار فرج)  

 پاسخ: شايد مقصود اين باشد که شخص اعتقادات و اخلاق و اعمالش را با امام زمان عليه السلام منطبق نمايد به گونه اي که مطمئن شود آن حضرت از او در اين امور رضايت دارند که آن قطعا از راه هاي مناسب با خودش بايد باشد يا عالم متعهد و پرهيزکار بدون هوا و هوس باشد و يا تحت تعليم و تربيت چنين عالمي قرار گيرد اهداي اعمال فضيلت بالائي براي انسان عاشق به امامش مي باشد البته اگر اعمال قابليت اهدا را داشته باشند تباکي اگر با اخلاص باشد از شوق به بهشت يا خوف از آتش يا شوق به خدا اشکالي ندارد

 

طعام کسي که خمس نمي دهد

سوال : با سلام خدمت استاد گرامی.در صورتی که کسی غذایی به ما می دهد و ما میدانیم که اهل خمس دادن نیست غذا را چکار کنیم؟ آیا اسراف است که آنرا دور بریزیم؟ در میهمانی ها چه کنیم. اگر والدین ما اهل خمس نباشند چکار کنیم؟ کلا در این خصوص توضیح بفرمایید لطفا  

 پاسخ: اگر نمی دانید به آن غذایی که به شما داده خمس تعلق گرفته استعمالش اشکالی ندارد و برای احتیاط می توان با اجازه ی از مرجع تقلید و نماینده اش بعد از استفاده خود انسان خمس آن را بدهد .و نسبت به والدین هم همین است .

سود بانکي

سوال : من از دفتر مرجعم پرسیدم .سود بانکی را مشکل نمیدانن. نظر شما چی هست در رابطه با اینکه سود بگیریم از بانک. با اینکه اگر وقت بزارم میتونم با پول خودم کار کنم؟ضربه ای به سلوک نمیزنه؟  

 پاسخ: انسان اگر بتواند بدون سود بانکی امرار معاش کند بهتر است و از سود بانکی استفاده نکند

استاد کامل و شاگرد راه

سوال : با سلام خدمت استاد تحريري 1- با توجه به اينكه تنها معصوم كامل است اينكه گفته مي شود استاد راه بايد كامل باشد به چه معناست ؟ 2- اينكه استاد راه به شاگردش اجازه تربيت مي دهد آيا به اين معناست كا او (شاگرد)كامل و ولي خداست ؟ 3-شاگرد چه مراحلي را بايد طي كند كه از استاد خوداجازه تربيت داشته باشد ؟متشكرم

  پاسخ: - شايد مقصود اين است که در تبعيت از دستورات شرع کوتاهي نکند و از جهت حالات نفساني مبراي از صفات رذيله بخصوص خودبيني باشد - خير - اين مربوط به استاد مي شود

عصبانيت هنگام درس خواندن

سوال : سلام وقتی درس میخونم به مغزم فشار مییاد و با کمترین حرفی عصبانی میشم و تند حرف میزنم با مخاطبم. نمیتونم درس نخونم چون عقبم. باید چی کار کنم؟

  پاسخ: باید با آرامش درس خواند وقتی انسان خسته شد استراحت کند سپس ادامه دهد

در ايام عيد چه کنيم

سوال : سلام در ایام عید باید چه کار بکنیم و نکنیم؟

  پاسخ: در ایام عید و غیر عید باید به وظایف عمل کرد و از گناه دوری کرد ، برای انسان مؤمن التزام به دستورات دین عید و غیر عید ندارد

نياز به ازدواج

سوال : با عرض سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی بنده نیاز شدید به ازدواج دارم و علی رغم تهیه مسکن و محیا کردن نیازهای اولیه چهت ازدواج بدلیل نداشتن شغلی مناسب از انجام آن ناتوان ام لطفا راهنمایی عملی و حدالامکان دعایی تعلیم فرمایید

  پاسخ: نماز حضرت جعفر طيار عليه السلام را بخوانيد انشاءالله مشکل حل خواهد شد

شاخصه هاي ازدواج

سوال : با سلام خدمت استاد بزرگوار : برای خواستگاری باید چه مواردی را شاخص بدانیم و در ان چه سوالاتی را مطرح کنیم ؟

پاسخ: اولا اينکه اهداف از زندگي چيست و مقصود آنها پياده سازي اخلاق اسلامي در زندگي باشد و طرفين هم اين شرائط اوليه را داشته باشند و هدف از تشکيل زندگي هوسراني نبوده بلکه تحقق واجبات و محرمات شرعي بوده باشد

زمان ازدواج

سوال : سلام خدمت استاد عزیز میخواهم بدانم نظر شما راجع به نشانه های زمان ازدواج چیست با توجه به اینکه خودتان 22سالگی ازدواج کردید آیا منم که 22سالمه با چه ویژگیهایی میتوان ازدواج کنم

پاسخ: اگر شخص در صورت ازدواج نکردن به خطا و گناه مي افتد لازم است که ازدواج نمايد و بعد از سن بلوغ زمان خاصي بر آن مترتب نيست البته شخص بايستي از پختگي لازم براي ازدواج برخوردار بوده باشد و شرائط لازم اقتصادي و اجتماعي مناسب را حتي المقدور داشته باشد

 

برخورد با افراد بي نماز

سوال : سئوال حقیر این است که در مواردی که مثلا وضو داریم و با افرادی که اهل نماز نیستند دست میدهیم و دست آنها خیس یا مرطوب است، حکم چیست و دست ما که ورطوب میشود مشکلی بر طهارت ما ایجاد میکند ؟

پاسخ: اشکالي ندارد

رفتار با والدين

 سوال : سلام من پدرو مادری دارم بسیار بد اخلاق و بی منطق دارم اصلا امکان تفریح سالم رو از من گرفتن من که 22 سالمه هیچ تفریح سالمی ندارم بابام با اینکه مهندسه اما خیلی بی منطقه مثلا تو خیلی از مسایل اشتباه میکنه اما میگه من میدونم حرف اشتباهی به شما میزنم اما شما باید اطاعت کنید تکلیفم در برابر این پدرومادر چیه ؟الانم بابام میگه حتما باید با کسی که من میگم عروسی کنی وگرنه عاقت میکنم اما من میدونم در صورت ازدواج با کسی که میگه خوشبخت نمیشم چه باید بکنم؟البته منم در گذشته اذیتشون میکردم چون من زیر بار حرف زور و حرف بدون مطق نمیرم اگه حرفشونو گوش نکنم بخاطر اعمال گذشتم نمیشه ازشون حلالیت بگیرم چکار باید بکنم؟2.اکثر اقوام من زنها حجابورعایت نمیکنن و حرفهای بدی میزنن من چکار باید بکنم یا باید با همه قطع رابطه کنم یا باید گناه تکلیف من در این شرایط چیه؟

پاسخ: عدم اطاعت از پدر و مادر مگر در مواردي که مخالفت علني با اصول ديني است ( مانند شرک ) جايز نيست . بايستي به هر نحو بايسته و شايسته از آنان حلاليت بطلبيد و دل آنان را از خود راضي کنيد . در مورد رفتار با فاميل با توضيحاتي که داده ايد بايستي ابتدائا تذکر بدهيد و عملا و در ظاهر اظهار مخالفت با اين رفتار آنان از خود نشان بدهيدو اگر تذکر تأثير نداشته حتي المقدور مکان را ترک نمائيدالبته اگر موجب مفسده بعدي نمي شود

ايام عيد

سوال :در ایام عید این دید و بازدید ها با افراد فامیل موجب از بین رفتن حالات معنوی میشود. میفرمایید چی کار کنیم که حالات از بین نرود و مخالف مراقبه نباشد؟

پاسخ: استمرار بر عمل به واجبات و ترک محرمات و تمرين هميشه به ياد خدا بودن

رفع اضطراب

سوال : با سلام و عرض ادب خدمت حضرت آیت الله تحریری ( مد ظله العالی ) بنده سالهاست به بیماری لکنت زبان دچار هستم و هر چه می کنم بهبودی حاصل نمی شود ، شما برای رفع این مشکل دعا و توسل را سفارش فرموید ؛ نکته ای که هست نمیدانم بریا این مشکل به کدام معصوم ( علیهم السلام ) متوسل بشوم و به چه نحو . حاج آقا ! می خواهم یک برنامه عملی توسل و ذکر برای رفع این مشکلم سفارش بفرمایید .مشکل عمده در لکنت زبان اضطراب است به نحوی که باعث شده در بیان مسایل و نیازمندی های روزمره ام در ارتباط با دیگران منظورم را نتوانم به خوبی بفهمانم و گاهی به ناچار از دهانم دروغ خارج می شود برای اینکه گفتن فلان کلمات آسان تر است و این قضیه بیشتر اذیتم میکند ؛ لطفا بفرمایید توسلم به چه نحو باشد و در موقع اضطراب چه کنم ؟ برای حسن تقدیر در امور مادی و معنوی چه راهکاری را پیشنهاد می نمائید.

پاسخ: در مرحله اول باید استرس را هنگام روبرو شدن با افراد و گفتار کنار گذاشت و به دیگران مانند دیوار که جایگاهی برایش باز نمی کنید مواجه شوید نماز حضرت جعفر طیار علیه السلام هم اگر بتوانید چهل روز پشت سر هم بخوانید خوبست برای حسن تقدیر باید برنامه ریزی در امورات کرد اول اموری که مفید و ضروری است چه در جنبه ی مادی یا معنوی به اندازه ی توان جسمی و روحی متعهد شد که انجام دهد توکل در امور را نیز نباید فراموش کرد .

 

توفيق علم آموزي

سوال : با سلام و عرض ادب خدمت حضرت آیت الله تحریری ( مد ظله العالی ) مشکلی که چند وقتی است ذهنم را درگیر و روحم را آزرده کرده این است که :بنده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته شریف نهج البلاغه هستم و با اشتیاق وارد این رشته شدم ، ولی متاسفانه با اینکه ترم ششم هستم نتوانسته ام خوب درس بخوانم و به پژوهش های درخواستی از جانب اساتید بپردازم ، هر چه قدر فکر میکنم فکر به جایی نمی رسد ، کمتر از آنی که می توانم سعی میکنم گناه نکنم ، حالاتم از گذشته بدتر نشده مانده ام جه شده که نمی شود خوب درس بخوانم و تحقیق کنم ، به نحوی که اهمیت درس و این رشته مورد علاقه ام برایم از بین رفته است . حاج آقا دعا میکنم خدا شوق و توفیق علم آموزی را روزیم کند ولی خبری نیست و من فقط یک ترم وقت دارم. چه کنم به کدام معصوم یا بزرگان توسل بجویم یا چه ذکری بگویم که خدا بواسطه ان توفیق علم و عمل را تا اخر عمر از من نگیرد و بیشتر هم بشود.

پاسخ: هنگام مطالعه دعای وقت مطالعه را که در مفاتیح آمده بخوانید  با وضو درس را مطالعه کنید به امام رضا علیه السلام که در روایت به عالم آل محمد – صلی الله علیع و آله- نامیده شده اند توسل کنید و ایشان را به امام جواد علیه السلام سوگند دهید  نماز استغاثه به امام زمان علیه السلام را نیز بخوانید .

وسعت رزق

سوال : ازحضرت آقاخواهش دارم ذكرياتوسلي براي وسعت رزق وخروج ازگرفتاري بدهكاري مرحمت فرمايند

پاسخ: نماز حضرت جعفر طیار علیه السلام خوبست ، بعد از نماز صبح خواندن این دعا سفارش شده : اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بفضلک عمن سواک و به دعاهای گشایش رزق و خروج از گرفتاری در مفاتیح رجوع کنید .

وصي مرحوم آية الله بهجت (ره)

سوال : سلام میخواستم بدونم وصی عرفانی ایت الله بهجت کی هستن و اسم چند تن از شاگردان مبرز ایشون رو بدونم.ممنون

پاسخ: آن مقداری که بنده می دانم ایشان وصی عرفانی نداشتند و شاگرد سیر و سلوکی هم برای ایشان نمی شناسم .از شاگردان اخلاقی و مبرز علمی ایشان آیت الله مصباح یزدی هستند

زيارت مقام معظم رهبري

سوال : با عرض سلام من از زابل هستم و آرزوی دیدن مقام معظم رهبری از نزدیک را دارم این آرزو هر لحظه ودقیقه بیشتر هم میشودمن خواهشمندم به این پیام جواب
بدهید چون این سوال که چرا من نتوانم رهبرم را از نزدیک بینم اما یک جوان بحرینی رهبرم را ببیند برایم سخت است من هم از ایران هستم واین آرزو را دارم

پاسخ: نا امید نباشید . اگر طلب جدی کنید و از خدا هم به طور جدی بخواهید ، تحقق می یابد انشاالله

مقلد مقام معظم رهبري

سوال: فرموده بودید هر روز مقداری از رساله بخوانم. من مقلد رهبر هستم آیا بهتر است اجوبه الاستفتاحات را بخوانم یا رساله حضرت امام را که اولا مشابهت احکام دارند و ثانیا توضیح بیشتری دارد.

پاسخ: بهتر است اجوبة الاستفتائات با دقت مطالعه شود و اگر مقداري نامفهوم بود به شرط يگانگي در نظريات اشکالي ندارد که رساله امام ره مطالعه شود .

اهداء ثواب عبادات به حضرت ولي عصر عليه السلام

سوال:  با سلام و عرض ادب و تشکر از پاسخ سوال قبلی بنده سوال دیگری از محضر شریف داشتم و آن اینکه اگر ما ثواب تمام عبادات اعم از واجب و مستحب و ترک محرمات و مکروهات را به امام عصر اهدا کنیم ایرادی ندارد؟ آیا ایشان از ما راضی میشوند؟

پاسخ:  اشکالی ندارد ، انشاالله راضی می شوند .

نظر مرحوم پهلواني در خصوص مقام معظم رهبري

سوال:  آیا این حرف صحت دارد که مرحوم پهلوانی(ره) درمورد آیت الله خامنه ای(حفظ الله) فرمودند:که اگر همه دنیا یک طرف رفت و آقای خامنه ای یک طرف دیگر، شما دنبال آقای خامنه ای بروید؟ باتشکر

پاسخ:  بنده این سخن را نشنیده ام اما حضرت استاد ارادت خاص به مقام معظم رهبری داشتند و اطاعت ایشان را لازم می دانستند .

عالم رباني کيست

سوال: عالم ربانی کیست و دیدگاه توحیدی اش ؟

پاسخ: عالم ربانی کسی است که ارتباط روحی و قلبی با خدا داشته باشد و به باورهای دینی التزام محکم قلبی و عملی داشته باشد و معلومات او نیز صحیح باشد .

چگونگي سوال از عالم

سوال: در پرسش از عالم دینی چه اصولی باید رعایت شود؟

پاسخ:  باید ببیند آن چیزی را که سوال می کند در حد خودش هست یا خیر؟ و سوال هم برای فهمیدن باشد نه امتحان او .

وصي مرحوم پهلواني (ره)

سوال : 1 - با سلام شنيده ايم وصي مرحوم پهلواني در مسايل معنوي حضرت عالي مي باشيد.آيا صحت دارد اگر خير مي توانيد بفرماييد كيست؟
2-آيا مرحوم پهلواني تدريس عرفان نظري هم داشته اند؟

پاسخ : ايشان به چند نفر سفارش تربيت کرده اند و حقير هم کوچک ترين ايشان است . ايشان تدريس عرفان نظري نداشتند .

زيارت مکرر مکه و عتبات

سوال: سلام علیکم نظر حضرتعالی راجع به زیارت مکرر و پی در پی مکه و عتبات چیست؟ 

پاسخ: اگر انسان در امور گوناگون به فقرا و نیازمندان رسیدگی مي کند و نیز افراد دیگری که تا کنون نرفته اند و استحقاق رفتن را در حد شؤنشان داشته باشند پیدا نشد از جهت اخلاقی اشکالی ندارد.

توبه براي سقط جنين

سوال: خانمی که سقط جنین عمدی انجام داده چه کند تا خدا او را ببخشد؟
پاسخ: پس از اداء کردن ديه مطابق فتواي مرجع تقليد خود بايد از اين عمل باطنا پشيمان شده و توبه کرد و تصميم گرفت که ديگر اين عمل را انجام نداد .

نماز قضاي پدر و مادر

سوال: چرا نماز قضای پدر بر پسر بزرگ میباشد ولی نماز قضای مادری که زحمت بیشتری کشیده بر عهده هیچ کس نیست؟

پاسخ:اولا ما فلسفه احکام الهی را نمی فهمیم و ثانیا مهربانی به مادر از راههای گوناگون سفارش شده است که قابل مقایسه با پدر نیست .

چرا شما هنگام صحبت با نا محرم به چهره نگاه نمیکنید ؟

سوال : سلام 1.چرا شما به هنگام صحبت با نا محرم به چهره نگاه نمیکنید ؟ 2.بر فرض اینکه این کار مورد تایید باشد اگر نامحرم تلقی بی اعتنایی کند باز هم این کار را صلاح میدانید؟ امیدوارم حمل بر بی احترامی نشود سوال. قصدم فهمیدن است و انجام

پاسخ: امیدوارم حمل بر بی احترامی نشود

 

اعلام نظر در باره مولوي

سوال : سلام علیکم نظر استاد درمورد مولوی ومثنوی چیست ؟ چه کسی و در چه سطح علمی میتواند به مطالعه آن بپردازد ؟ ایا خواندن آن نیاز به استاد دارد ؟  

پاسخ: معارف گوناگونی از کتاب و سنت را با زبان شعر با لطافت بالایی بیان کرده است که باید با راهنمایی استاد باشد که مطالب گوناگونش در یک موضوع حل شود، برای سطح عموم خیلی مفید نیست .

راهکار براي معلم مرد مدارس دخترانه

سوال : با سلام شغل معلمی است و اوقاتی هم در مدارس دخترانه درس میدهم. از آنجاییکه بهرحال با حضور در مدرسه دخترانه امکان دارد گاهی بچه ها بدون حجاب یا با پوشش نامناسب در مدرسه باشند و یا سرکلاس درس احتمال دارد مشکلاتی در برخورد با نامحرم بوجود آید . به نظر جنابعالی از لحاظ شرعی و از لحاظ اخلاقی جایز است برای تدریس به مدارس دخترانه بروم. ممنون و تشکر

 پاسخ: از نظر شرعي بايد از مرجع تقليد خود استفتاء کنيد. از جهت اخلاقي بايد نگاه نکنيد و ارتباط به اندازه ضروري باشد که تفهيم مطالب مقصود باشد در ضمن شما بايد نهي از منکر و ارشاد هم بکنيد که از شما بهتر مي پذيرند

 

رفتار طلبه در کلاس

سوال: سلام برنامه های حوزه طوری است که باید به صورت اجباری در بعضی از کلاس ها حاضر شد. اگر در اینطور کلاسی انسان کتابی دیگر بخواند که عقب نیفتد به صورتی که استاد هم متوجه این کار نشود از نظر اخلاقی مشکلی است ؟

پاسخ:  اگر انجام ندهد بهتر است .

مهرباني زوجين با هم

سوال: سلام من همسری دارم که خیلی منو اذیت میکنه.خودش چند بار گفته که به زور بزرگتر ها با من ازدواج کرده.من خانه پدر خانومم زندگی میکنم و از همین رو مشکلات زیادی دارم. چند بار به خانومم گفتم بریم جای دیگه .میگه نمیام خونه اجاره ای. اگه خونه بخری میام.حتی به من گفته اگه بری اجاره باهات زندگی نمیکنم.از طرفی هم خیلی وقتا منت خونه رو سرم میزاره. میگه ما گردنت حق زیاد داریم.در صورتی که من با همین پول پیش که به پدر خانومم دادم میتونم برم جای دیگه خونه بگیرم. تقاضا دارم که مشاوره کامل بفرمایید.من تقریبا 3 سال هست که این وضع رو تحمل میکنم

پاسخ:  اذیت از گناهان است اگر خانم همسر متدین و سازگاری دارد و لوازم ضروری زندگی را فراهم می کند باید شکر خدا را کرده و هیچ گاه بر همسر خود منت ننهد و باید با توافق در جایی زندگی کنند که راحت زندگی کنند چه خانه شخصی باشد یا اجاره ای ، از نظر شرعی اگر در عقد شرط نکرده باشد که در منزل شخصی زندگی کنند حق ندارد او را بر این امر الزام کند ، البته اگر توان مالی داشته باشد و بتواند اقساط در تهیه منزل شخصی در حد شؤون خود فراهم کند بهتر است .

سیر مطالعات دینی

سوال :  با سلام خدمت حضرت استاد در مسجدمان با جمعی از دانشجوها سیر مطالعات دینی داریم . در صورت امکان بفرمایید کدام کتابها را در جهت آشنایی جامع با معارف دینی مطالعه و بحث کنیم . با تشکر و التماس دعا

پاسخ: کتاب واجبات و محرمات در اسلام تالیف آیت الله مشکینی و گناهان کبیرۀ شهید دستغیب و گناه شناسی آقای قرائتی و درسهایی از قرآن آقای قرآئتی سپس آموزش عقاید آیت الله مصباح یزدی و سپس کتابهای توحید و حیات جاوید و وحی و نبوت ، امامت و رهبری شهید مطهری ره

ورود در فضای مجازی

سوال :   با سلام و عرض تحیت و احترام به محضر شریف حضرت عالی حقیر کارشناسی ارشد رشته تاریخ تشیع هستم و 18 سال است که به لطف الهی به کار مداحی خاندان نبوت مشغولم و به مطالعه کتب دینی و علمای بزرگوار بسیار مشتاقم و خدا را شکر ، می توانم خیلی از شبهات و سوالاتی را که مخالفین و دشمنان مذهب حقه تشیع وارد می کنند ، پاسخگو باشم . حال با این مقدمه ، عرض حقیر این است : در محیط مجازی و مخصوصا شبکه های مجازی مانند واتساپ که ساخته شده ی غرب است ، بسیاری از مردم ما و مخصوصا جوانان حضور فعال دارند و خبرهای راست و دروغ و شبهات و واقعیات ، به صورت سریع و به سرعت نور منتقل می شود . بعضی از مومنین و متدینین معتقدند که حضور در اینگونه فضاها باعث سود مالی فراوان غربی ها می شود و همچنین ممکن است که پشت صحنه ی این شبکه ها ، اقدامات جاسوسی آنها نیز نهفته باشد ، بنابراین ما باید با خروج خود از این فضاها ، هم جلوی رونق مادی آنها را بگیریم و هم مانع جاسوسی آنها شویم . عده ای دیگر از مومنین و متدینین معتقدند ، که تجربه ثابت کرده ، که اینگونه دعوت به خروج ها از فضاهای گوناگون با هدف ضربه زدن به غرب ، اغلب فقط از طرف مومنین بوده و سایرین که بی تفاوت هستند ، محیط را ترک نخواهند کرد . لذا در این خصوص ، اگر قرار باشد فقط مومنین و انسانهای متعهد خارج شوند و بقیه باقی بمانند ، غربی ها با توان و قدرت بیشتری می توانند هجمه های فرهنگی و اخلاقی و اعتقادی خود را در این فضاها بگسترانند زیرا دیگر انسانهای متعهد و مومن ، حضور ندارند که پاسخ آنها را بدهند و اصلا تشکیل برخی گروههای مذهبی واتساپ از سوی مراکز دینی و دفتر علما ، دقیقا به خاطر مبارزه با این هجوم فرهنگی ، اعتقادی است . و آیا سود نرساندن به غرب مهمتر است یا جلوگیری از انحرافات اعتقادی جوانان و پاسخگویی به شبهات دینی ؟! با توجه به موارد گفته شده ، لطفا بفرمایید که نظر حضرت عالی چیست ؟ و آیا این حقیر و امثال بنده ، در محیط واتساپ حضور داشته باشیم یا آنرا ترک کنیم ؟ با تشکر

پاسخ: باتوجه به هجمۀ گوناگون غرب بر فرهنگ دینی ما اگر مسئولین اراده جمعی پیدا کنند که جلو هجمۀ این شبکه های اجتماعی را بگیرند تا در این کشور مفاسد اعتقادی و اخلاقی گسترش پیدا نکند که بنظر حقیر بر آنان این کار واجب است ، در این صورت مقصود حاصل است اما تا وقتی این امر مهم تحقق نیافته و ما هم نمی توانیم مانع نفوذ و گسترش شبکه های اجتماعی منحرف شویم ، کسانی که توان اعتقادی و محفوظ ماندن از فساد خویش دارند لازم است برای جواب از شبهات وارد در این شبکه ها بشوند و خود را نیز به خداوند بسپارند و از او و اولیائش برای محفوظ ماندن خود و کسانی که در این کار هستند و تاثیر کارشان در دیگران استمداد بگیرند .

میخواهم با مسائل عرفان نظری آشنا شوم

سوال :  کسی که می خواهد با مسائل عرفان نظری آشنا شود ، به ترتیب از مبتدی تا سطوح عالیه باید چه روندی را طی کند و چه کتبی را در این زمینه به همین ترتیب باید مطالعه نماید ؟

پاسخ: عرفان نظری با مطالعه حل نمیشود، باید پس از محکم شدن مسائل اعتقادی با خواندن علم کلام یک دوره فلسفۀ اسلامی(بدایه الحکمه و نهایه الحکمه و اسفار ملاصدرا) کتابهای مربوط به آن را می خوانند.

مادر بزرگم پدر و مادرم را تحقیر می کند چاره چیست؟

سوال :  با سلام محضر حضرت استاد ببخشید در مورد مادر بزرگی که با پدر و مادر انسان با عصبانیت شدید. برخورد میکند و کاملا آنها راجلوی جمع تحقیر میکند چه رفتاری باید داشته باشم؟؟؟

پاسخ: باید به پدر و مادر در هر سنی باشند احترام گذاشت لکن از پدر و مادر خود هم دفاع کرد بگونه ای که به مادر بزرگ بی احترامی نشود .

فال گرفتن چقدر صحیح است ؟

سوال :  با سلام و احترام خواستم در مورد فال توضیح فرمایید که چقدر صحیح است و تا چه اندازه میتوان به آن اعتماد کرد؟ چند وقت پیش برام یک فالی زدند گفتند که فال شما خوب آمده و کارتون درست میشه فقط باید باج بدی. نیت من این بود که آیا کار گیرم میاد یا نه؟ من خودم مخالف پارتی بازی هستم. مثلاً در اداره یا ارگان دولتی آشنایی داشته باشی و به اون بگی کمکت کنه تا تورو ببره سرکار؟ متاسفانه اطرافیان این فال رو تعبیر به این کردن که تو باید یک شیرینی(متاسفانه منظورشون همون رشوه) به یک آدم آشنا در اداره بدی تا کارت راه بیفته. آیا این درسته؟ با تشکر

پاسخ: فال زدن آنطور که مرسوم است هیچ منشا دینی ندارد و پارتی بازی هم که موجب ضایع کردن حق دیگران می شود اشکال دارد .

بوسیدن دست پدر و مادر

سوال :  باسمه تعالی سلام علیکم گاهی فرزندان بنده دستم را می بوسند و من از این که بنده خدایی دستم را می بوسد نزد خدا خجالت می کشم و دوست دارم دست او را ببوسم تا احترام به خالق او باشد اما می ترسم برای او اثر منفی داشته باشد. کدام از این دو اولویت دارند؟ با تشکر

 پاسخ: بوسیدن دست آنها را به عنوان احترام به پدر که سفارش شده بدانید اشکالی ندارد .

مفسده طلاق

سوال :   با سلام محضر حضرت استاد تحریری میخواستم بدانم اسلام در چه مواردی در زندگی دو نفر که نمیتوانند با هم بسازند توصیه به طلاق میکند؟ سوال دومم این است که مفسده طلاق چیست که اسلام این همه از آن نهی کرده است؟ باتشکر

پاسخ: هیچگاه توصیه به طلاق نشده مگر آنجایی که اخلاق هر دو نفر به جایی برسد که به هیچوجه نتوانند با هم سازش داشته باشند و همواره زندگی به دعوا و کشمکش و تلخی بگذرد و میانجی گری فامیل و دوستان و مراکز مشاوره در التیام آنها مفید واقع نشود، روشن است که مفسدۀ طلاق اولا احساس و درک شکست در زندگی است و ثانیا ماندن خاطره نامطلوب از زندگی که زندگی بعدی را نیز نوعا کدر می کند و ثالثا اگر فرزندی در کار باشد تاثیر سوء در فرزندان می گذارد هم تاثیر مادی و اجتماعی و هم روانی، رابعا نوعا برای زندگی بعدی مشکلاتی پیدا می شود یا همسر پیدا نمی شود و یا اگر موفق به تشگیل زندگی شود، گاهی مورد سرکوب همسر جدید قرار می گیرد به محض دیدن یک امر ناملایم البته مفاسد دیگری هم دارد .