آخرین مطالب
بایگانی
منتشر شده در 08 جولای 2018
مال شبهه ناک و حرام خوری

متن سوال :

در سفارشات علما و اساتید اخلاق تاکید زیادی به دوری از غذای شبهه ناک می شود، منظور از کلمه شبهه ناک چه می باشد؟ ایا منظور غذایی است که نمی دانیم حلال است یا حرام و یا اینکه منظور غذایی است که مطمئن هستیم، با حرام مخلوط شده است، و اثر وضعی که در این مساله مطرح می شود متوجه چه نوع غذایی می باشد؟

 

پاسخ استاد :

جواب: غذای شبهه ناک که اثر وضعی دارد غذایی است که بدانیم:

صاحب مال شخصی لا ابالی وبی توجه نسبت به حلال و حرام شدن اموالش می باشد باکی ندارد که از چه راهی اموالش را بدست می آورد و مصرف می کند، نه اینکه نمی دانیم اینگونه است و ظاهری شایسته دارد و نمی دانیم خمس اموالش را می دهد یا خیر، و یا میدانیم اموالش مخلوط به حرام است که رد صورت سوم جایز نیست تصرف در اموالش.

***

متن سوال:

اگر کسی هم خواسته و هم ناخواسته در اثر غفلت خود یا اطرافیان به دام لقمه حرام افتاد، آیا می تواند با توبه به قرب الهی و ولایت اهل بیت(ع) برسد؟ نحوه توبه به چه شکل است؟ برای آب کردن گوشت های حرام آیا روزه های ماه رمضان کافی است؟ تکلیف مال هایی که خورده شده چه می شود؟ با توجه به این وضعیت آیا امید رسیدن به مراتب عالی ولایت اهل بیت(علیهم السلام) متصور است؟

 

پاسخ استاد:

باید با تصمیم جدی و پرداختن به لوازم توبه، امید به رحمت الهی در رسیدن به قرب الهی داشت . قرب الهی مراحلی دارد برای آب کردن گوشت های حرام اگر واقعا لقمه های حرام در مدتی بر بدن روئیده ، هم با روزه ماه رمضان آب می شود و هم با روزه های مستحبی. مالهائی که صاحبش معلوم نیست اگر مأیوس هستید از پیدا شدن صاحبش باید مقداری از آن را به عنوان رد مظالم به مجتهد داد البته هنگامی که توان بر ادای آن باشد.
ما باید حرکت به سوی خدا داشته باشیم و خیلی هم توقع بیجا نداشته باشیم زیرا اصل ، رفتن تحت ولایت خدا و اولیائش با تبعیت از دستوراتشان می باشد.

مطالب مرتبط