منتشر شده در 22 جولای 2018

شرح حدیث عنوان بصری – قسمت بیست و یکم

«مصون ماندن از خطرهای طریق»

بلعم باعورا، عبرت خوبی برای کسانی است که درصدد کسب کمالات نفسانی هستند. او که درجاتی از کمالات روحی را پیموده و حتی به اسم اعظم نیز دست یافته بود، در آزمونی الهی، انانیّت نفس را بر رضایت خداوند مقدّم کرد و به خواری و زبونی افتاد و از درگاه الهی رانده شد:

«وَاتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ الَّذِی ءَاتَیْنَـهُ ءَایَـتِنَا فَانسَلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشَّیْطَـنُ فَکَانَ مِنَ الْغَاوِینَ * وَلَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَـهُ بِهَا وَلَـکِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَی الْأَرْضِ وَاتَّبَعَ هَوَلهُ فَمَثَلُهُو کَمَثَلِ الْکَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَیْهِ یَلْهَثْ أَوْ تَتْرُکْهُ یَلْهَث ذَّ لِکَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِینَ کَذَّبُواْ بِـٔایَـتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ»

و خبر آن کس را که آیات خود را به او دادیم برای آنان بخوان که از آن عاری گشت؛ آن گاه شیطان، او را دنبال کرد و از گمراهان شد؛ و اگر می‌خواستیم، قدر اورا به وسیلهٔ آن [آیات] بالا می‌بردیم، امّا او به زمین [دنیا] گرایید و از هوای نَفْس خود پیروی کرد. از این رو داستانش چون داستان سگ است [که] اگر بر آن حمله‌ور شوی زبان از کام برآورد، و اگر آن را رها کنی [باز هم] زبان از کام برآوَرَد. این، مَثَل آن گروهی است که آیات ما را تکذیب کردند. پس این داستان را [برای آنان] حکایت کن، شاید که آنان بیندیشند.

قطع این مرحله بی همرهی خِضْر مکن ظلمات است؛ بترس از خطرِ گمراهی

مطالب مرتبط