آخرین مطالب
بایگانی
منتشر شده در 06 آگوست 2018
تفاسیر قرآن

متن سوال:

کدام یک از تفاسیر قرآن را برای مطالعه و تحقیق پیشنهاد می فرمایید؟

 

 

پاسخ:

اوّل باید دید تفسیرها انواع گوناگونی دارند و در سطح ساده و متوسّط و پیچیده برای عموم مردم حتّی در سطح کارشناسی برای دانشجویان تفسیر حاج آقای قرائتی تفسیر خوبی است و برای کسانی که یک مقدار از این مرحله گذاشتند و با چنین سطحی آشنایی دارند، سطح معارف دین و آگاهی آن‌ها از دین یک مقداری بیشتر است، با کتاب‌های دینی، با جلسات دینی ارتباط دارند، تفسیر نمونه تفسیر خوبی است. حتّی طلّاب علوم دینی نوعاً تا پایه‌های هفت و هشت تفسیر نمونه برای آن‌ها تفسیر خوبی است که البتّه در کنار این تفاسیر، تفاسیر دیگر هم نوشته شده است.

بعضی از تفاسیر عربی هستند و برای طلّاب علوم دینی بیشتر مناسب هستند مثل جوامع الجامع، مجمع البیان. این تفاسیر هم برای پایه‌های هفت تا ده بسیار تفسیر مطلوبی است و کسانی هم که در دانشگاه‌ها در علوم قرآنی کار می‌کنند، این تفاسیر به شرط این‌که با ادبیات عرب آشنا باشند مناسبت دارند و یک تفسیر تخصّصی است که جنبه‌های استدلالی و آن جنبه‌ی تفسیر واقعی را از جهت بحثی و علمی دارد، باید کسانی که می‌خواهند معارف قرآنی را از روی استدلال مناسب با خودش به دست بیاورند باید با تفسیر المیزان آشنا شوند و درس آن را از کسانی که در این تفسیر استاد است بگیرند و برای تحقیق در معارف گوناگون قرآن در سطح تخصّص، تفسیر شریف المیزان منبع بسیار غنی و شاید در میان تفاسیر علمای اهل سنّت و شیعه بی‌مانند باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

 1. جلیلیان گفت:

  با سلام در مورد مباحث اخلاقی لطفا کتاب معرفی کنید و اینکه بدای جلوگیری از تکرار رفتارهایی که عادت شده چکار کنیم؟

  • milad گفت:

   سلام علیکم
   به کانال صراط مستقیم مراجعه کنید کتابهای منشور بندگی /گام های آغازین سلوک نوشته حضرت استاد کتابهای مناسبی هستند (کتب دیگر مانند گناهان کبیره معراج السعاده کتب بسیار مفیدی می باشند)
   اصولا سوالات در کتاب طریق سعادت نوشته حضرت استاد جواب داده شده است